Role: Porovnání verzí

Z MoodleDocs
Přejít na:navigace, hledání
m (→‎Výjimky v pravomocech rolí: odstranění odkazu na smazanou stránku)
Řádek 1: Řádek 1:
{{Moodle 1.8}}
{{Role}}
 
{{Moodle 1.7}}  
==Role a pravomoci==
==Role a pravomoci==


TODO Zde stručné popivídání o tom, co to vlastně je.
Role a pravomoci od verze Moodlu 1.7 umožňují velmi pružně spravovat způsoby vzájemné interakce uživatelů. V Moodlu před verzí 1.7 bylo pevně dáno pouze šest rolí: Host, Student, Učitel bez práv úprav, Učitel s právy úprav, Tvůrce kurzu a Správce. Tyto role lze nadále používat, lze ovšem vytvářet také role nové a oprávnění přiřazená jednotlivým rolím na několika úrovních měnit.
 
==Kontext role==
 
Role mohou být uživatelům přiřazovány na různých místech stránek. Jinou roli může mít například uživatel na titulní stránce, jinou v kurzu, v němž učí a jinou v kurzu, v němž je považován za studenta. V této souvislosti se hovoří o tzv. '''kontextu role'''.
 
V Moodlu je definováno několik možných kontextů - zde jsou uvedeny v pořadí od obecnějšího po konkrétní.
 
[[Image:schema_kontexty.png|right|thumb|Schéma kontextů v Moodle 1.8]]
 
# CONTEXT_SYSTEM -- celé stránky, jedna konkrétní instalace Moodle serveru
# CONTEXT_PERSONAL -- uživatel sám
# CONTEXT_USER -- jiný uživatel
# CONTEXT_COURSECAT -- kategorie kurzů
# CONTEXT_COURSE -- kurz
# CONTEXT_GROUP -- skupina uživatelů
# CONTEXT_MODULE -- modul činnosti
# CONTEXT_BLOCK -- blok
 
==Archetypy rolí==
 
'''Archetyp''' je ve starověké filosofii pravzor idejí nebo věcí. V psychologii znamená vzorec psychické percepce, v literatuře označuje původní znění textu [http://cs.wikipedia.org/wiki/Archetyp]. V Moodlu se tento termín používá v souvislosti se základními typy uživatelů.
 
{{Moodle 1.6}} V Moodlu je definováno sedm tzv. archetypálních rolí: Správce, Tvůrce kurzu, Učitel (s právy úprav), Učitel (bez práv úprav), Student, Přihlášený uživatel a Host. Tyto odpovídají sedmi základním typům uživatelů, kteří s Moodlem pracují. Až do verze 1.6 včetně to byly jediné role, které byly v Moodlu definovány.
 
V novém systému je možno u každé role určit, jaký je její archetyp (ve verzi 1.7 se s archetypy zachází odlišně). Toto nastavení hraje roli zejména při upgradech vašich stránek, kdy jsou vaším rolím přiřazovány pravomoci na základě nastaveného archetypu. Každou roli lze rovněž '''resetovat na výchozí hodnoty opravnění''', tzn. nastavit u ní stejné pravomoci, jaké má její archetyp.
 
Archetyp tedy představuje vzor či šablonu definující základní vlastnosti role. Archetypy jsou odvozeny od základních rolí, v nichž se mohou uživatelé nacházet.
 
''Příklad použití'' - vytváříte roli "Studentská pomocná síla". Nastavíte její archetyp na Student a upravíte seznam jí přidělených pravomocí. Později nainstalujete nový modul, který definuje své vlastní pravomoci. Díky nastavenému archetypu získají vaši uživatelé s rolí "Studentská pomocná síla" automaticky stejná oprávnění, jako ostatní studenti.
 
==Přidělení rolí==
 
Přidělíte-li uživateli v určitém kontextu určitou roli, přidělujete mu [[Pravomoci|pravomoci]] obsažené v této roli pro aktuální kontext a všechny podřazené kontexty.
 
Kontexty:
 
# Stránky (Systém)
# Kategorie kurzů
# Kurzy
# Bloky a činnosti


Pokud tedy např. roli Student přidělíte uživateli v kurzu, bude tuto roli mít pro daný kurs, ale také pro všechny bloky a činnosti uvnitř kurzu. Skutečná oprávnění uživatele přitom mohou záviset ještě na dalších rolích a použitých přenastaveních.
==Definice pojmů==
;Role
:Označení statusu uživatele v daném kontextu, například Učitel, Student, Moderátor diskusního fóra
;Pravomoc
:Popis základního uživatelského úkonu v Moodlu, například [[Capabilities/mod/forum:rate|Hodnotit příspěvky <code>[mod/forum:rate]</code>]]
;Oprávnění
:Nastavení, zda a jakým způsobem bude pravomoc dané roli přiřazena
;Kontext
:"Prostor" v Moodlu, v němž se uplatňuje nastavení rolí, například kurz, činnosti, bloky


==Výjimky v pravomocech rolí==
==Oprávnění==
Prostřednictvím oprávnění se nastavuje způsob přidělení pravomocí k rolím; oprávnění mohou nabývat čtyř hodnot:


Výjimky z rolí slouží k jemnému vyladění rolí v daném kontextu, tak aby odpovídaly vašim požadavkům.
;Nenastaveno (dříve Zdědit)
:Jde o výchozí nastavení pro všechny pravomoci při vytvoření nové role a znamená: "použij oprávnění, které uživatel už má". Jaké oprávnění uživatel už má, zjišťuje Moodle tak, že postupně v nadřazených kontextech hledá pro danou pravomoc explicitní hodnotu oprávnění (Povolit, Zamezit, Zakázat).<br />Příklad: Jestliže je uživateli v kurzu přidělena určitá role a jestliže má oprávnění u některé z pravomocí hodnotu 'Nenastaveno', bude u takové pravomoci použito oprávnění, které bylo uživateli přiděleno v nadřazené kategorii kurzů nebo (není-li na úrovni kategorie kurzů oprávnění stanoveno explicitně) na úrovni systému. Pokud není nalezena žádná explicitní hodnota, bude oprávnění v aktuálním kontextu nataveno na hodnotu 'Zamezit'.


''Příklad: Uživatelé s rolí Student mohou ve vašem kurzu začínat nové diskuse v diskusních fórech, v jednom konkrétním fóru byste jim však chtěli tuto možnost odebrat. Pak stačí u daného fóra nastavit výjimku pro danou roli, tj. v roli Student u pravomoci "Začínat novou diskusi" nastavit oprávnění na hodnotu ZAMEZIT.''
;Povolit
:Výběrem této hodnoty přiznáváte danou pravomoc všem uživatelům, jimž je přiřazena role obsahující toto nastavení. Oprávnění platí v kontextu, v němž byla role přiřazena, a dále ve všech "nižších" kontextech. Jestliže jde např. o roli Student přiřazenou pro kurz, budou studenti moci "začínat novou diskusi" v libovolném fóru daného kurzu s výjimkou těch, u nichž byla oprávnění pro tuto pravomoc přenastavena na hodnotu 'Zamezit' nebo 'Zakázat'.


Udělení výjimek lze také použít k "otevření" vybraných oblastí vašich stránek či kurzů, tj. k přidělení zvláštních pravomocí tam, kde to dává smysl. Například chcete-li dát studentům možnost hodnotit vypracování některého úkolu.
;Zamezit
:Touto volbou odebíráte uživateli danou pravomoc, a to i v případě, že ji měl ve vyšším kontextu povolenu.


Uživatelské rozhraní je podobné jako pro definování rolí, s tím rozdílem, že jsou zobrazeny pravomoci relevantní pro daný kontextu. U některých pravomocí je dále zvýrazněním naznačeno, jaké oprávnění se pro danou pravomoc použije BEZ přenastavení (tj. pokud byste oprávnění nastavili na hodnotu ZDĚDIT).
;Zakázat
:Toto nastavení není potřeba často, někdy je ovšem výhodné odebrat některé roli oprávnění s tím, že je v žádném nižším kontextu nebude možné přenastavit. Dobrým příkladem je situace, kdy chce správce konkrétnímu uživateli zcela odebrat možnost začít novou diskusi v celé instalaci. Může v takovém případě vytvořit roli, v níž bude u pravomoci "Začínat novou diskusi" nastavena hodnota 'Zakázat', a takovou roli přidělit vybranému uživateli v nejvyšším kontextu stránek (systému).

Verze z 6. 12. 2007, 16:25

Role a pravomoci

Role a pravomoci od verze Moodlu 1.7 umožňují velmi pružně spravovat způsoby vzájemné interakce uživatelů. V Moodlu před verzí 1.7 bylo pevně dáno pouze šest rolí: Host, Student, Učitel bez práv úprav, Učitel s právy úprav, Tvůrce kurzu a Správce. Tyto role lze nadále používat, lze ovšem vytvářet také role nové a oprávnění přiřazená jednotlivým rolím na několika úrovních měnit.

Definice pojmů

Role
Označení statusu uživatele v daném kontextu, například Učitel, Student, Moderátor diskusního fóra
Pravomoc
Popis základního uživatelského úkonu v Moodlu, například Hodnotit příspěvky [mod/forum:rate]
Oprávnění
Nastavení, zda a jakým způsobem bude pravomoc dané roli přiřazena
Kontext
"Prostor" v Moodlu, v němž se uplatňuje nastavení rolí, například kurz, činnosti, bloky

Oprávnění

Prostřednictvím oprávnění se nastavuje způsob přidělení pravomocí k rolím; oprávnění mohou nabývat čtyř hodnot:

Nenastaveno (dříve Zdědit)
Jde o výchozí nastavení pro všechny pravomoci při vytvoření nové role a znamená: "použij oprávnění, které uživatel už má". Jaké oprávnění uživatel už má, zjišťuje Moodle tak, že postupně v nadřazených kontextech hledá pro danou pravomoc explicitní hodnotu oprávnění (Povolit, Zamezit, Zakázat).
Příklad: Jestliže je uživateli v kurzu přidělena určitá role a jestliže má oprávnění u některé z pravomocí hodnotu 'Nenastaveno', bude u takové pravomoci použito oprávnění, které bylo uživateli přiděleno v nadřazené kategorii kurzů nebo (není-li na úrovni kategorie kurzů oprávnění stanoveno explicitně) na úrovni systému. Pokud není nalezena žádná explicitní hodnota, bude oprávnění v aktuálním kontextu nataveno na hodnotu 'Zamezit'.
Povolit
Výběrem této hodnoty přiznáváte danou pravomoc všem uživatelům, jimž je přiřazena role obsahující toto nastavení. Oprávnění platí v kontextu, v němž byla role přiřazena, a dále ve všech "nižších" kontextech. Jestliže jde např. o roli Student přiřazenou pro kurz, budou studenti moci "začínat novou diskusi" v libovolném fóru daného kurzu s výjimkou těch, u nichž byla oprávnění pro tuto pravomoc přenastavena na hodnotu 'Zamezit' nebo 'Zakázat'.
Zamezit
Touto volbou odebíráte uživateli danou pravomoc, a to i v případě, že ji měl ve vyšším kontextu povolenu.
Zakázat
Toto nastavení není potřeba často, někdy je ovšem výhodné odebrat některé roli oprávnění s tím, že je v žádném nižším kontextu nebude možné přenastavit. Dobrým příkladem je situace, kdy chce správce konkrétnímu uživateli zcela odebrat možnost začít novou diskusi v celé instalaci. Může v takovém případě vytvořit roli, v níž bude u pravomoci "Začínat novou diskusi" nastavena hodnota 'Zakázat', a takovou roli přidělit vybranému uživateli v nejvyšším kontextu stránek (systému).