O Moodle

Skocz do: nawigacja, szukaj

Moodle (wym. mudl) jest pakietem programów przeznaczonym do tworzenia kursów internetowych oraz stron www. Jest to projekt rozwojowy, zaprojektowany by wspierać strukturę społecznego konstrukcjonizmu w edukacji.

Moodle jest dostępny za darmo jako Wolne Oprogramowanie (stosownie do Publicznej Licencji GNU). Oznacza to przede wszystkim, że Moodle jest chroniony prawem autorskim, ale każdemu użytkownikowi przysługują dodatkowe prawa. Można kopiować, używać oraz modyfikować Moodle pod warunkiem wyrażenia zgody na: udostępnienie źródła osobom trzecim; pozostawienie bez zmian oryginalnej licencji i praw autorskich, i stosowanie tej samej licencji do każdej pracy pochodnej. Przeczytaj licencję by zaznajomić się ze szczegółami. Skontaktuj się z właścicielem praw autorskich bezpośrednio jeżeli masz jakieś pytania.

Moodle będzie działał na każdym komputerze, na którym działa PHP, będzie też współpracował z wieloma typami baz danych (w szczególności MySQL).

Słowo Moodle jest akronimem Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment (Modułowe, Dynamiczne, Zorientowane Obiektowo Środowisko Nauczania), co jest użyteczne przede wszystkim dla programistów i teoretyków nauczania. Słowo to jest także czasownikiem opisującym proces leniwego, "od niechcenia" dochodzenia do poznania czegoś, robienia rzeczy w sposób jaki uważa się za słuszny, przyjemnego majstrowania, które często sprzyja inwencji i wnikliwości. Odnosi się to zarówno do sposobu w jaki Moodle się rozwinął, jak i do sposobu w jaki uczeń lub nauczyciel uczą się lub nauczają w kursie online. Każdy kto używa Moodle jest Moodler'em.

Chodź zamoodle'uj z nami!

Zobacz także