Dla nauczycieli

Z MoodleDocs
Skocz do:nawigacja, szukaj


Wstęp

Artykuł przeznaczony jest dla nauczycieli chcących wykorzystywać Moodle'a w codziennej pracy.

Zakładamy, że administrator twojej platformy skonfigurował Moodle'a i zainicjował dla Ciebie "pusty" kurs. Następnie musisz się zalogować do systemu używając konta, które posiada prawa nauczyciela czyli zezwala na edycję kursów. Jeżeli wystąpiły problemy podczas logowania tutaj możesz znaleźć kilka porad jak je rozwiązać.

Strona główna kursu podzielona jest na sekcje. Kurs tworzymy dodając odpowiednie zasoby i składowe a tekst wpisywany można odpowiednio formatować również za pomocą HTML-a.

Edytowanie kursu

Dodawanie lub modyfikowanie zasobów i składowych możliwe jest po włączeniu trybu edycji. Można to zrobić klikając na guzik w prawym górnym rogu strony kursu lub na link "Włącz tryb edycji" w menu administracyjnym kursu. Wyłączenie trybu edycji odbywa się w analogiczny sposób.

Kiedy tryb edycji jest włączony pojawiają się na stronie poniższe ikony:

Edit.gif - ikona edycji pozwala na aktualizacje zasobu/składowej znajdujących się obok.
Help.gif - ikona pomocy wyświetla okno z pomocą podręczną.
Open.gif - otwarte oko oznacza, że zasób/składowa jest widoczna dla studentów. Po kliknięciu zostanie zamknięte.
Closed.gif - zamknięte oko oznacza, że zasób/składowa nie jest widoczna dla studentów. Po kliknięciu zostanie otwarte.
Right.gif - strzałki przesuwają element w lewo/prawo.
Move.gif - ikona przesunięcia pozwala na przemieszczanie elementu.
Movehere.gif - ikona przenieś tutaj pojawia się podczas przenoszenia elementu.
Delete.gif - ikona usuń bezpowrotnie kasuje element.
Marker.gif - znacznik pozwala wybrać aktywną sekcję.
One.gif - ukrywa pozostałe sekcje.
All.gif - wyświetla wszystkie sekcje kursu.

W wersji 1.6 lub wyższej dostępny jest guzik Turn student view on w prawym górnym rogu strony kursu. Pozwala on wyświetlić kurs takim jakim zobaczą go studenci.

Składowe

Istnieje wiele składowych, które możesz wykorzystywać w swoich kursach.

Komunikację i współpracę ułatwiają Czat i Forum, odpowiedzi studentów możesz uzyskać wykorzystując Głosowanie. Dołączenie Wiki do kursu daje możliwość pracy studentów wspólnie nad jednym materiałem.

Prace studentów mogą być dostarczane i oceniane przez nauczycieli z użyciem Zadań lub Warsztatów. Testy wyboru zapewniają Quizy a dla wymagających dostępne są też Quizy Hot Potatoes.

Treść kursu możemy zamieścić za pomocą Lekcji i SCORMów. Zarówno ty sam jak i studenci (za twoim pozwoleniem) mogą rozszerzać zasoby słowników.

Ankiety oraz moduł bazy danych dopełniają wachlarz możliwości. Jeżeli jednak to wszystko nie zapewnia Ci wygody w tworzeniu kursów możesz wykorzystywać moduły niestandardowe, które nie są dostarczane wraz z Moodle.

Zasoby

Szeroki wachlarz możliwości Moodle pozwala na zamieszczanie prawie wszystkich typów zasbów w postaci elektronicznej. Mogą one być dodawane w trybie edycji za pomocą menu rozwijanego.

Strona tekstowa to jeden z najprostszych formatów. Jeżeli jednak potrzebujesz wiecej możliwości formatowania dokumentu proponujemy stronę HTML i wykorzystanie edytora WYSIWYG.

Jeżeli posiadasz już przygotowany dokument możesz załączyć go jako plik, lub odnośnik do strony internetowej lub po prostu wyświetl zawartość katalogu twojego kursu i pozwól studentom wybierać samodzielnie potrzebne pliki. Jeżeli posiadasz pakiet IMS to również możesz go w łatwy sposób dołączyć do kursu.

Krótkie opisy oraz podział załączników można wykonać stosując etykiety.

Bloki

Strona główna kursu zwykle zawiera bloki po lewej i prawej stronie, natomiast środkowa kolumna wypełniona jest treścią kursu. Kiedy włączona jest edycja bloki mogą być dowolnie przemieszczane w górę, w dół, lewo i prawo a także ukrywane i usuwane.

Bloki dostarczają dodatkowych informacji i funkcjonalności zarówno dla ucznia jak i prowadzącego. Te z nich, które nie są dołączone do standardowej instalacji Moodle mogą być dodane przez administratora.

Menu administracyjne

Wszystkie linki w menu administracyjnym są dostępne tylko dla prowadzącego kurs. Studenci zobaczą własną wersję tego bloku zawierającą link do dziennika z ocenami oraz logów jeżeli ta opcja została aktywowana.

Pozycje menu administracyjnego pozwalają na zarządzanie studentami i nauczycielami uczestniczącymi w kursie oraz grupami. Dostępny jest dziennik jak również własna skala ocen i dostęp do forum dyskusyjnego dostępnego tylko dla nauczycieli. Pozwala ono na swobodną wymianę poglądów i informacji dotyczących kursu do których nie mają dostępu uczniowie. Pliki załączane na tym forum także dostępne są tylko dl nauczycieli.

Ustawienia pozwalają na zmianę wyglądu kursu oraz jego parametrów.

Bloki pozwalają na zmianę ustawień kursów na wiele sposobów, jednak jednym z ważniejszych dla nauczycieli ustawień jest układ kursu. Wpływa on bezpośrednio na sposób pracy studentów i nauczycieli. Układ tygodniowy stosowany jest w sytuacji kiedy ustalony jest początek i koniec kursu a prace prowadzone są systematycznie i etapami. Układ tematyczny na pierwszy rzut oka nie różni się od poprzedniego ale usunięte zostały z niego ramy czasowe tak więc można go potraktować jako obszary lub tematy prowadzonych zajęć. Układ 'towarzyski' nie zawiera zbyt wiele treści i jest zorganizowany wokół jednego forum wyświetlonego w środkowej kolumnie kursu na którym toczone są dyskusje.

W prawym górnym rogu sekcji kursu znajduje się ikona w kształcie białego kwadratu która służy do ukrywania i wyświetlania pozostałych sekcji. Żarówka pozwala zaznaczyć aktualny temat.

Kolejną często wykorzystywaną opcją jest link Pliki. Tutaj możesz dołączyć do kursu pliki a następnie załączać je jako zasoby lub elementy składowych a także do bezpośredniego pobrania. Mogą one być przenoszone i edytowane bezpośrednio na serwerze (jeżeli są to pliki HTML lub tekstowe) lub usuwane. Możliwe jest również utworzenie katalogu i udostępnienie całej jego zawartości uczestnikom za pomocą menu rozwijanego dodaj zasób.

Jeżeli materiały są już zamieszczone w sieci to nie trzeba ich kopiować, można zamieścić link do nich bezpośrednio z kursu wykorzystując Link do pliku lub strony www.

Porady

  • Zapisz się na wszystkie fora, w ten sposób bedziesz mógł śledzić pracę swoich studentów.
  • Zachęć studentów, do uzupełnienia swojego profilu (włączając w to zdjęcia). Przeczytaj je, to pozwoli Ci zapoznać się z nimi i odpowiadać na ich potrzeby.
  • Pisz notatki i zamieszczaj je na prywatnym forum nauczycielskim, ułatwia to pracę zwłaszcza kiedy prowadzących jest wielu.
  • Przeglądaj logi w menu administracyjnym, znajduje się tam link do okienka, które odświeża się co minutę i wyświetla raport aktywności na platformie z ostatniej godziny. Pozwoli to śledzić na bieżąco działania w systemie oraz aktywność studentów.
  • Raporty aktywności (obok nazwiska na liście użytkowników lub w profilu użytkownika) pozwalają śledzić prace każdego użytkownika z osobna.
  • Na bieżąco odpowiadaj na pytania studentów, nie odkładaj tego najpóźniej. Zapobiega to nadmiernemu gromadzeniu się prac ale przede wszystkim mobilizuje studentów do dalszej pracy.
  • Nie bój się eksperymentów, pozwolą Ci one lepiej zapoznać się z Moodlem. Jest naprawdę trudno coś zepsuć a nawet jeśli to zwykle łatwo można to naprawić.
  • Kiedy się zgubisz, pasek nawigacyjny na górze każdej strony pozwala łatwo zorientować się w jakim obszarze platformy aktualnie się znajdujesz.


Zobacz także

Spis tematów przeznaczonych dla nauczycieli znajduje się tutaj: