Výsledky testu

Z MoodleDocs
Přejít na:navigace, hledání

Karta "Výsledky" obsahuje několik dalších karet. Jejich počet závisí na tom, kolik volitelných pluginů máte nainstalováných ve Vaší verzi Moodlu. Standardně se zobrazují karty Přehled, Znovu oznámkovat, Ruční známkování a Položková analýza.


Chyba při vytváření náhledu: Náhled nelze uložit na dané místo.


Přehled

Na kartě Přehled se zobrazuje seznam všech pokusů studentů o absolvování daného testu. Celkový počet studentů a pokusů je uveden v horní části stránky. Podobu tohoto seznamu je možné měnit pomocí dalších nastavení.

Zobrazení seznamu

Seznam pokusů o absolvování testu je uspořádán do pěti sloupců:

  1. Křestní jméno / Příjmení
  2. Započetí testu - přesné datum a čas začátku pokusu
  3. Hotovo - přesné datum a čas ukončení pokusu
  4. Délka pokusu - doba, kterou daný student potřeboval na absolvování pokusu
  5. Známka/X - známka studenta za daný pokus; 'X' je nastavená nejvyšší známka pro daný test
Chyba při vytváření náhledu: Náhled nelze uložit na dané místo.

Stažení seznamu

V dolní části stránky jsou umístěna tři tlačítka, která umožňují stažení seznamu studentů a jejich pokusů. Učitel má možnost označit pouze určité studenty/pokusy, nebo vybrat celý seznam najednou.

Požadovaný seznam lze uložit ve třech formátech:

  1. formát ODS - tabulkový editor v rámci programového balíku OpenOffice
  2. formát Excel (XLS) - tabulkový editor v rámci MS Office
  3. textový formát (TXT) - tabulka uložena jako holý text


Chyba při vytváření náhledu: Náhled nelze uložit na dané místo.

Nabídka "Vybrat vše/Zrušit výber" slouží k výběru celého seznamu pokusů. Pokud chce učitel označit pouze vybrané pokusy, musí těchto pokusů zatrhnou rámeček v levé části stránky. Vybrané pokusy lze odstranit pomocí rozbalovací nabídky "Vybrané položky... -- Odstranit".

Způsob zobrazení seznamu

Podle implicitního nastavení se v seznamu pokusů zobrazí pouze studenti, kteří se již pokusili o absolvování testu. Toto zobrazení lze ovšem změnit v dolní části stránky, a to příslušným výběrem z rozbalovací nabídky. Aby došlo ke změně zobrazení seznamu, je nutné potvrdit volbu tlačítkem "Proveď".

Chyba při vytváření náhledu: Náhled nelze uložit na dané místo.


  1. Výběr uživatelů k zobrazení- k dispozici jsou čtyři možnosti:
    • Zobrazit: Studenti s pokusy - zobrazí se pouze studenti kurzu, kteří je již pokusili o absolvování testu
    • Zobrazit: Studenti bez pokusu - zobrazí se pouze studenti kurzu, kteří je ještě nepokusili o absolvování testu
    • Zobrazit: všichni studenti - zobrazí se všichni studenti nezávisle na tom, zda se již pokusili absolvovat test, či nikoliv
    • Zobrazit: všechny pokusy - podobné jako "Zobrazit: Studenti s pokusy," zahrnuty budou ale i pokusy těch uživatelů, kteří byli studenty kurzu, ale v současné době jsou již vyškrtnuti.
  2. Zobrazovat podrobné hodnocení - tato možnost rozšíří tabulku o další sloupce, z nichž každý odpovídá jedné položce v testu. Číslo v záhlaví každého sloupce je shodné s číslem dané položky.

Řadit pokusy podle vybraného kritéria lze pomocí kliknutí na záhlaví daného sloupce seznamu. Seznam lze seřadit i podle dvou hodnot zároveň. V tomto přídadě bude sloupec, na jehož záhlaví klikl učitel jako první, použit jako sekundární kritérium, a sloupec, na jehož záhlaví klikl učitel jako druhý, použit jako primární kritérium pro seřazení pokusů v seznamu.

Moodle1.9 Od verze Moodlu 1.9 je možné nastavit počet řádků seznamu, které se mají zobrazit na jedné stránce přehledu.

Znovu oznámkovat

Tato karta slouží k novému oznámkování testu. Znovu oznámkovat daný test je nutné v případě, že byly změněny/přidány/ubrány správné odpovědi u nekteré z otázek, nebo nastavena jiná známka pro danou otázku nebo celý test.

Ruční známkování

Známka pro kteroukoli otázku v testu může být ručně změněna s přidáním příslušného komentáře. Učitel může toto udělat při náhledu testu daného studenta pomocí volby "Vložte komentář, nebo přepište body".

Některé otázky v Moodlu není možné vyhodnotit automaticky. V současné době se jedná pouze o otázku typu "Dlouhá tvořená odpověď" (esej). Pokud je v testu použito otázek, které nejsou hodnoceny automaticky, budou tyto otázky zobrazeny na kartě Ruční známkování. Tato funkce umožnuje učitelům rychlou orientaci v ručně hodnocených položkách (ve srovnání s procházením pokusů jednotlivých studentů).

Položková analýza

Karta Položková analýza zobrazí zpracovaná data testu v tabulce, která je vhodná pro analýzu funkčnosti každé otázky (položky) v rámci celého testu, a to především z hlediska jeho hodnocení. Použité statistické parametry jsou rovněž definovány v odkazu na nápovědu vedle nadpisu "Tabulka položkové analýzy".


Chyba při vytváření náhledu: Náhled nelze uložit na dané místo.

Sloupce tabulky položkové analýzy

  • Č. ÚL. - zobrazuje ID otázky (po kliknutí na odkaz vyskočí okno pro editaci), typ otázky (ikona) a odkaz pro zobrazení náhledu dané otázky (ikona lupy)
  • TEXT ÚLOHY - vlastní text položky se zobrazuje černou barvou, její název zeleně
  • TEXT ODPOVĚDI - text všech odpovědí na danou otázku: modře se zobrazují správné odpovědi, zeleně částečně správné odpovědi a červeně všechny ostatní odpovědi studentů. které nemají přiděleny žádné bodové hodnocení
  • ĆÁSTEČNÝ KREDIT - jaký kredit přidělil učitel každé odpovědi
  • POČET ODP. - kolik studentů odpovědělo na otázku příslušnou odpovědí/celkový počet odpovědí
  • ODP. % - procentuální vyjádření počtu studentů, kteří zvolili danou odpověď
  • SNADNOST (% SPRÁVNÝCH) - celková obtížnost otázky
  • SO - směrodatná odchylka - ukazuje variabilitu odpovědí na danou otázku
  • DISKRIM. INDEX a DISKRIM. KOEF.- míry výkonosti otázky

Popis statistických ukazatelů

  • Snadnost (% Správných) - Celková obtížnost otázky

Snadnost = Xprůměr / Xmax; kde Xprůměr je průměrný počet bodů získaný všemi studenty za tuto položku a Xmax je maximální počet bodů, který lze za položku získat. Jestliže je možné převest otázky do dichotomické podoby (pouze právné/nesprávné odpovědi), souhlasí tento parametr s procentuálně vyjádřeným počtem studentů, kteří na danou otázku odpověděli správně.


  • Směrodatná odchylka (SO) - Variabilita odpovědí

Tento parametr udává rozptyl jednotlivých odpovědí v celém jejich souboru. Pokud všichni studenti odpoví stejně, pak platí, že SO=0. SO se počítá jako statistická směrodatná odchylka souboru poměrných skóre bodový zisk/maximum) u každé konkrétní úlohy.


  • Sloupce DI a DK - Míry výkonosti otázky

Jak diskriminační index, tak diskriminační koeficient jsou poměrně účinné metody posuzovaní výkonosti otázky v rámci celého testu. Výkonností máme na mysli schopnost dané otázky rozlišit zdatné a méně zdatné studenty podle toho, jak na danou otázku odpověděli. Výhodou diskriminačního koeficientu oproti diskriminačnímu indexu je, že DK používá k výpočtu data ze všech výsledků, ne pouze extrémní údaje pro nejlepší a nejhorší třetinu studentů. Z tohoto důvodu může být tento parametr citlivějším indikátorem pro posouzení výkonnosti jednotlivých položek.


    • Diskriminační Index (DI)

Tento parametr je hrubým ukazatelem výkonnosti každé položky odděleně pro skupinu zdatnějších a méně zdatných studentů. Před vlastním výpočtem indexu se provede rozdělení studentů na třetiny podle jejich celkového skóre dosaženého v testu. Potom se u analyzované položky vypočtou průměrná skóre skupiny nejlepších a nejhorších studentů a oba průměry se navzájem odečtou. Zde je matematické vyjádření: DI = (Xnejlepší - Xnejhorší) / N, kde Xnejlepší je suma poměrných skóre (bodový zisk/maximum), které u této úlohy získala 1/3 studentů s nejvyšším počtem bodů za celý test (jde tedy o počet správných odpovědí v rámci této nejlepší skupiny), a Xnejhorší je analogicky vypočtená suma pro 1/3 studentů s nejnižším počtem bodů za celý test.

Diskriminační index může nabývat hodnot v intervalu +1 až -1. Pokud je hodnota indexu menší než 0, znamená to, že položku zodpovědělo správně více slabších než zdatnějších studentů. Takové otázky by měly být vyřazeny jako bezcenné. Snižují totiž přesnost celkového výsledku testu.


    • Diskriminační koeficient (DK)

Také tento koeficient představuje ukazatel pro posouzení schopnosti položky rozlišovat zdatnější a méně zdatné studenty. DK je korelační koeficient mezi skóre za danou položku a za celý test. Výpočet: DK = Suma(xy) / (N * sx * sy), kde Suma(xy) je suma součinů odchylek pro skóre za danou položku a skóre za test, N je počet odpovědí odeslaných u této otázky, sx je směrodatná odchylka poměrného skóre za danou otázku, a sy je směrodatná odchylka skóre za celý test.

Také tento parametr nabývá hodnot v intervalu +1 až -1. Kladné hodnoty značí položky, které odlišují zdatnější studenty, zatímco záporné hodnoty indikují položky, které byly zodpovězeny nejlépe studenty s nejnižším počtem bodů za celý test. Položky se zápornou hodnotou DK byly nesprávně zodpovězeny nejlepšími studenty, a představují tak pro ně vlastně jakousi penalizaci. Podobné položky by se neměly používat.