Přidání/úprava testu

Z MoodleDocs
Přejít na:navigace, hledání


Vytváření testu je rozděleno do dvou kroků. V prvním vytvoříte činnost a určíte základní nastavení, podobně jako u ostatních činností. V druhém kroku pak vytváříte úlohy a vkládáte je do testu. Nejprve se budeme zabývat prvním krokem, tj. základním nastavením testu.


Nastavení testu obsahuje velký počet položek. Správce vaší instalace za vás nastavil většinou nejobvyklejší a nejpoužívanější nastavení testů, takže je pro obvyklý test pravděpodobně nebudete muset měnit. Správce také může nastavit některé volby jako „pokročilé“ – zjednoduší se tím výchozí obrazovka s nastavením testu. Pro zobrazení pokročilých nastavení musíte kliknout na tlačítko Zobrazit rozšiřující nastavení. (Pokud žádné tlačítko pro pokročilé možnosti nevidíte, neurčil správce žádné nastavení jako pokročilé.)

Obecná nastavení

Název
Standardní pole, má je každá aktivita. Název se zobrazuje na hlavní stránce kurzu jako odkaz pro přístup k danému testu. Dále se pak zobrazuje v přehledu všech testů daného kurzu.
Úvod
Zde můžete napsat krátký souhrn, čeho se váš test týká. Je vhodné vložit sem instrukce, které chcete studentům sdělit před tím, než se pokusí o zvládnutí testu (např. můžete zdůraznit povolený počet pokusů nebo pravidla ohodnocení). Tento souhrn se studentům zobrazí ještě před začátkem jejich pokusu na úvodní stránce testu, tedy ještě před tím, než se např. spustí časovač apod.

Načasování

Zpřístupnit test
Učitel může přesně specifikovat, od kdy bude test pro studenty dostupný. Před tímto datem studenti do testu nebudou moci vstoupit, jediné, co mohou vidět, je úvodní informace ze sekce Úvod. Abyste mohli nastavit požadované hodnoty, musí být odškrtnuto pole Zakázat.
Uzavřít test
Po uzavření testu již studenti nemohou provést platný pokus. Odpovědi odeslané po uzavření testu budou uloženy, ale nebudou již obodovány.
UPOZORNĚNÍ: I po uzavření testu však studenti mohou vidět úvodní informace a mohou si také prohlédnout své pokusy. Co přesně se jim zobrazí, můžete poměrně přesně nastavit pomocí dalšího nastavení Studentům se mají zobrazit.


Časový limit
Standardně nemají testy nastaven časový limit, umožňují tak studentům neomezenou délku pokusu. Učitel však může limit nastavit, např. pro zvýšení obtížnosti testu či ztížení možnosti podvádění. Systém v tomto případě provede určitá opatření:
  1. Je vyžadována zapnutá podpora Javascriptu v prohlížeči – pro přesnou funkci časovače.
  2. V okně prohlížeče se během pokusu trvale zobrazuje plovoucí okno s odpočítavaným časem.
  3. Vyprší-li časový limit, test je odeslán a vyhodnocen s již vyplněnými odpovědmi, tj. pokud student omylem přehlédl konec limitu, není jeho práce ztracena.
  4. Pokouší-li se ale student podvádět a má test otevřen déle než 1 minutu přes limit, je test automaticky ohodnocen známkou 0.

Poznáma: Pomocí manipulace s rolemi je možné nastavit pro určité studenty ignorování časového limitu pomocí pravomoci mod/quiz:ignoretimelimits.

Zobrazení

Počet úloh na stránce
Pokud jste vytvořili rozsáhlý test s velkým počtem úloh, je vhodné (pro rychlost zobrazení, větší přehlednost atd.) automaticky rozdělit test pomocí zde nastaveného limitu pro počet otázek na jedné straně. Při vkládání otázek do testu se učiteli zobrazí předěl mezi stránkami podle nastaveného limitu. Autor testu má možnost tyto předěly stránek ručně posouvat podle potřeby.
Poznámka: Změna/nastavení tohoto limitu se projeví až u úloh nově vkládaných do testu. Již zařazené úlohy nebudou automaticky rozřazeny na stránky. To musí autor provést na stránce Úlohy v tomto testu ručně zaškrtnutím pole „Zobrazovat předěly mezi stránkami testu“ a nastavením limitu.
Zamíchat úlohy
Zvolením tohoto nastavení umožníte automatické zamíchání otázek pro každý nový pokus studenta. Toto nastavení nemá spojitost s náhodnými otázkami, určuje jen pořadí otázek ve vygenerovaném testu. Tímto nastavením můžete trochu ztížit studentům možnost opisování.
Příklad: Mějme otázky První, Druhá, Třetí, které jsme vložili do testu (v tomto pořadí). Při aktivaci míchání úloh může student obdržet při každém novém vygenerování testu jiné pořadí, např. První - Třetí - Druhá nebo Druhá - První - Třetí apod.
Zamíchat v rámci úloh
Toto nastavní umožňuje zamíchat pořadí odpovědí u otázek při každém novém vygenerování testu. Samozřejmě musíme používat typ otázek, které to umožňují, tedy např. Úloha s výběrem odpovědí nebo Přiřazování. To opět slouží k znesnadnění opisování a memorování správné kombinace odpovědí typu 1c, 2b, 3a, 4a, 5c...
Toto nastavení nemá spojitost s náhodnými otázkami.
Poznámka: Každá otázka typu Přiřazování nebo Úloha s výběrem odpovědí obsahuje uvnitř samostatné nastavení pro možnost míchání odpovědí. Odpovědi se budou míchat pouze v případě, že je v testu nastaveno Zamíchat v rámci úloh na Ano a současně je míchání povoleno přímo u dané úlohy!

Pokusy

Povolený počet pokusů
Studenti mohou mít pro absolvování testu povolono více pokusů. Tak můžete využívat test spíše jako vyučovací prostředek než jako úkol či zkoušku. Pro tyto účely je vhodné nastavit míchání otázek/odpovědí nebo výběr náhodných úloh.
Každý pokus staví na předchozím
Pokud jste nastavili výše zmíněnou možnost více pokusů, zde můžete vybrat, zda-li se má studentovi při každém pokusu zobrazovat pokaždé čistý test nebo předcházející vypracování. V druhém uvedeném případě se mu zobrazí správně zodpovězené úlohy z předchozích pokusů a student se může koncentrovat na chybné odpovědi. Při zvolení této možnosti se ignoruje případné nastavení míchání úloh a test zůstává ve stejné podobě.
Adaptivní režim
Tento režim umožňuje studentovi v rámci jednoho pokusu opakovaně odeslat odpovědi u jednotlivých úloh. U každé úlohy v testu se při tomto nastavení zobrazuje tlačítko Odeslat. Kliknutím na toto tlačítko student odešle řešení úlohy, systém mu zobrazí, zda odpověděl správně nebo nesprávně, a dále informace, které jsou uloženy v komentáři k odeslané odpovědi, takže student má ihned možnost opravy.
Vícenásobné pokusy u jednotlivých úloh mohou být zatíženy penalizací, aby studenti byli nuceni k uváženému výběru – viz popis nastavení Penalizace v oddíle Známky.

Známky

Metoda známkování
Pokud jste se rozhodli použít možnost vícenásobných pokusů, můžete pro výpočet konečné známky použít několik metod:
  • Nejvyšší známka – výsledný bodový zisk je dán nejlepším pokusem (jednoduché, má-li student dostatek pokusů a není-li použita penalizace – nakonec se k dobrému hodnocení musí dostat)
  • Průměrná známka - výsledná známka je vypočtena jako aritmetický průměr bodů za jednotlivé pokusy studenta
  • První pokus - jako výsledná známka se počítá známka získaná při prvním pokusu
  • Poslední pokus - jako výsledná známka se počítá známka získaná při posledním pokusu
Penalizace
V adaptivním režimu může student odesílat k vyhodnocení samostatně každou jednotlivou úlohu. Pro tento případ můžete za každou nesprávnou odpověď stanovit penalizaci, která bude odečtena z celkové známky za úlohu. Hodnota penalziace se nastavuje samostatně přímo v nastavení každé úlohy.
Není-li aktivován adaptivní režim, nastavení se ignoruje.
Počet desetinných míst ve známce
Určuje počet desetinných míst u zobrazovaných výsledných bodů. Nastavením hodnoty 0 (nula) budou body zaokrouhleny na celá čísla, nastavením hodnoty 1 na jedno desetinné místo apod.

Studentům se mají zobrazit

V této sekci určujete, jaké údaje se zobrazí studentům, když si budou prohlížet své minulé pokusy o zvládnutí testu. V Moodlu 1.8 je na tomto místě k dispozici matice 5 voleb použitelných za 3 podmínek.

Studentům se mohou zobrazovat jejich Odpovědi, Body za jejich odpovědi, Komentář učitele k jednotlivým odpovědím (je-li zadán), správná Řešení a Obecná reakce (kromě komentáře k jednotlivým odpovědím může učitel přidávat obecné komentáře k určitým stavům – např. částečně správně odpovězená otázka – či komentář k celkovému výsledku testu). Každou z těchto položek lze vybrat pro zobrazení pro tři různé stavy:

  • Ihned po pokusu o zvládnutí testu – „ihned“ znamená do 2 minut po odeslání testu k vyhodnocení.
  • Později, dokud je test zpřístupněn – po 2 minutách od odeslání, ale před datem a časem uzavření testu (pokud není u testu nastaveno datum uzavření, je tato fáze platná trvale).
  • Po uzavření testu – informace se zobrazí po zavření testu (bez nastaveného data uzavření tato fáze nikdy nenastane).

Volba „Řešení“ se chová u různých typů úloh různě. U přiřazovacích úloh se studentům zobrazí, která z jejich odpovědí je správná, u úloh typu „krátká tvořená odpověď“ se studentům zobrazí jejich odpověď a současně všechny správné odpovědi.

Zabezpečení

Zobrazit test v „zabezpečeném“ okně
Možnost „zabezpečené“ okno se snaží o vyšší zabezpečení testů (tedy o ztížení podvádění a opisování) tím, že omezí některé funkce, které studentům jinak nabízejí internetové prohlížeče.
Aktivací tohoto nastavení se test zobrazí následovně:
  1. Je nutné povolit v prohlížeči použití JavaScriptu.
  2. Test se zobrazí v novém okně přes celou obrazovku.
  3. V textu se omezí použití některých funkcí myši.
  4. Nepovolí se používání některých klávesových příkazů.
POZNÁMKA: Toto zabezpečení NENÍ absolutní. Nespoléhejte POUZE na tato bezpečnostní opatření. V prostředí internetu není možné zavést v testech absolutní ochranu, proto prosím nespoléhejte na tuto možnost, pokud se opravdu obáváte, že studenti podvádějí. Další strategií, kterou můžete vyzkoušet, je vytvoření opravdu velké databáze, ze které budete úlohy náhodně vybírat. Ještě lepší možností je však celková změna přístupu k hodnocení kladením větší váhy na tvořivou činnost studentů, jakou může být například diskuse ve fórech, tvorba slovníků, práce v modulu Wiki, workshopy, úkoly apod.
Vyžaduje heslo
Nepovinné pole.
Zadáte-li zde heslo, smějí studenti začít nový pokus o zvládnutí testu teprve po zadání správného hesla. Tuto vlastnost lze využít např. k tomu, aby měla k testu přístup jen vybraná skupina studentů.
POZNÁMKA: Pro prohlížení svých minulých pokusů už studenti heslo nepotřebují, tj. systém jim zobrazí informace nastavené v sekci Studentům se mají zobrazit bez ohledu na to, zda pro test je nebo není definováno také heslo. Pouze použitím hesla se tedy mj. nedá zařídit, aby studenti měli možnost vidět úlohy v závěrečném testu jen při testování v počítačové pracovně.
Vyžaduje síťovou adresu
Nepovinné pole.
Dalším ze zabezpečovacích prvků je možnost omezit přístup k testu jen na počítače umístěné do určité podsítě nebo na počítače s určitou IP adresou. To využijete především u dozorovaných testů, u nichž můžete nastavit, aby k testu měli studenti přístup jen z určitých počítačů, typicky ve třídě, kde je v dobu testu dozor.
Počítače, jimž je k testu povolen přístup, jsou definovány pomocí seznamu čárkou oddělených částečných nebo plných IP adres. Máte možnost použít tři typy IP adres (textová jména domén ve tvaru example.com použí nelze):
  1. Plné IP addresy, např. 192.168.10.1, určují jeden počítač (nebo proxy).
  2. Částečné IP adresy, např. 192.168, povolují přístup všem počítačům, jejichž IP adresa začíná uvedenou sekvencí.
  3. Notace CIDR, např. 231.54.211.0/20 - umožňuje detailnější specifikaci podsítí.
Mezery jsou ignorovány.

Společná nastavení modulu

Režim skupiny
Zde nastavte, zda chcete pro tento test využívat skupiny. Toto nastavení se projeví pouze na stránce s výsledky studentů, která se zobrazuje učiteli – lze na ní potom nastavit, kterou skupinu si chce prohlížet.
Viditelný
Určuje, zda bude test viditelný pro studenty. Pokud test právě vytváříte a ladíte, je více než doporučení hodné vybrat zde možnost „Skrýt“, jinak si studenti budou moci test prohlédnout nebo se dokonce pokusit o jeho zvládnutí dřív, než bude ověřen a připraven. Toto nastavení je společné všem modulům a lze je přepínat také pomocí ikony oka na hlavní stránce kurzu.

Celková reakce

Zde vložené informace se studentům zobrazí po ukončení pokusu, každému podle získaných bodů.

Meze bodování se udávají od vyšší hodnoty k nižší (mezní hodnoty jsou součástí intervalu).

Mějme na příklad následující zápis:

Meze hodnocení 100%
Komentář: "Výborně, máte za A"
Meze hodnocení 90%
Komentář: "Velmi správně, máte za B"
Meze hodnocení 80%
Komentář: "Správně, máte za C"
...

Student, který získá 100-90%, bude odměněn komentářem „Výborně, máte za A“, získá-li už jen 89,99%, komentář bude „Velmi správně, máte za B“.

Meze hodnocení mohou být udávány jako procentuální, např. „31,41%“, nebo jako číselné hranice, např. „7“. Je-li za test možné získat 10 bodů, mez hodnocení 7 znamená 7 z 10 nebo lepší.

Maximální a minimální hranice (100% a 0%) jsou nastaveny automaticky.

Můžete zadat libovolný počet mezí hodnocení. Formulář umožňuje ve výchozím nastavení určit 5 intervalů, další však můžete přidat kliknutím na tlačítko „Přidat další pole komentáře (3)“.

Další postup

Po vyplnění základních nastavení uložte test pomocí tlačítka Uložit změny. Poté budete přesměrováni na editační stránku testu.

Viz také