Kategória:Moodle 1.9

Innen: MoodleDocs

A Moodle 1.9-es újdonságait figyelembe véve, sokan vehetik a bátorságot régebbi rendszerük frissítésre.

Ami szükséges egy frissítéshez:

1. Moodle adminisztrátori hozzáférés 2. FTP hozzáférés a szerverhez, amellyel az adatkönyvtár és a Moodle fő könyvtára is hozzáférhető, írható 3. Adatbázis hozzáférés (pl. phpmyadmin)

A frissítés lépései:

1. lépés: A régi (frissíteni kívánt) Moodle rendszerünk karbantartási módba való áthelyezése, hogy miközben frissítünk, senki se léphessen be, változtathasson adatot, adatbázist! Ezt elérhetjük más módon is (pl. a config.php fájl átnevezésével).

2. lépés: Az eddigi Moodle könyvtár átnevezése (pl. eddig a rendszer a "moodle" mappában volt, most nevezzük ezt át "moodle_regi" névre. Ezáltal nem elérhető a rendszer, de minden fájl megmarad sértetlenül, így ha bármilyen gondba ütközünk egyszerűen visszanevezzük a mappát, s a régi rendszerrel lehet újra dolgozni)

3. lépés: A legfrissebb 1.9-es verziójú Moodle rendszer letöltése a moodle.org-ról.

4. lépés: A letöltött fájl kicsomagolása szerverünkön. Egy új mappába másoljuk be a fájlokat (pl. ha eddig "moodle" könyvtárban volt a rendszer, és a 2. lépésbe ezt átneveztük, akkor most létrehozhatjuk ismét a "moodle" könyvtárat és ebbe másolhatjuk bele az új verzió fájljait. Ezáltal a Moodle webes elérése nem változik, ugyanúgy "www.domain.hu/moodle" maradhat).

5. lépés: Az eddigi (régi) Moodle rendszerünkhöz tartozó adatbázisról egy másolat készítése. A phpmyadmin felületen még egy külön tevékenységopció is látható adatbázis másolásra. (Ha eddig pl. a "moodle" nevű adatbázisban voltak az adatok, most egy "moodle19" adatbázisba másoljuk át ezeket). A másolás után tehát 2 külön nevű adatbázisunk létezik (példa szerint "moodle" és "moodle19"), ugyanazokkal az adatokkal. A másolásnál előfordulhat, hogy az új adatbázis mérete (MB-ban) kisebb mint az eredetié, ami azért fordulhat elő, mert az ideiglenesen tárolt adatokat másolásnál kihagyja a phpmyadmin.

6. lépés: A szerverre kerültek tehát az új verzió php fájlai (példában "moodle" könyvtár), a másolt adatbázis is használatra kész (példában "moodle19" néven), jöhetnek a háttérben tárolt munkafájlok, azaz az adatkönyvtár! Ebből is meghagyjuk az eredetit, de más néven készítetünk egy másolatot mellé. (Pl. ha eddig az adatkönyvtár neve "moodledata" volt, akkor most hozzunk létre melléje egy "moodledata19" mappát). Tehát ismét 2 külön adatkönyvtáram lesz, de ugyanazokkal az adatokkal (kissé helyigényes, de így bármikor visszaállítható a régi rendszer).

7. lépés: Az új Moodle rendszer telepítése. Beírva a "www.domain.hu/moodle" címet indul a telepítés. Arra kell odafigyelni, hogy minden lépésnél az új rendszerhez tartozó adatokat adjam meg! (példában az adatkönyvtár nem a régi "moodledata" hanem az új "moodledata19"; az adatbázis nem a "moodle" hanem "moodle19").

8. lépés: A telepítési visszajelzéseket is frissítették, menetközben kiírja ugyanis, hogy milyen modulokat/blokkokat kell frissíti! Ezeknek legújabb verzióját le kell tölteni a moodle.org-ról, bemásolni a szerverre, a megfelelő könyvtárakba. Amint minden blokk/modul a helyén van, jöhet a következő lépés.

9. lépés: A telepítő automatikusan átkonvertálta az adatbázist. Hiszen "moodle19" a neve, de az adatok benne a régebbi verzióval kerültek elmentésre, ezért szükséges a konverzió. Ezután létrejött az új rendszerünk mostmár igazi (1.9-es verzióhoz illeszkedő)adatbázisa.

10. lépés: Végül az összes újdonsággal kapcsolatos beállítást egy ablakban láthatjuk, Ezeket kell átolvasni és megadni a megfelelő értékeket. (Itt vigyázni kell, mert jóval több idő mehet el a lista áttanulmányozására mint a kiléptetési időkorlát).

Készítette: Paksi Attila (info@attilapaksi.hu) - 2008.03.14.

Ebben a kategóriában pillanatnyilag egyetlen lap vagy médiafájl sem szerepel.