Moodle-rinki, syksy 2019

Loikkaa: valikkoon, hakuun

Tapaamisen materiaalit yms. löytyvät Moodle-ringin Yammerista. Kiitos aktiivisesta osallistumisesta!

Jos et vielä ole Yammerissa tai postituslistalla:

  • Moodle-rinkiläisillä on oma Yammer-ryhmä - tervetuloa mukaan! Yammeriin ei voi valitettavastu itse liittyä itse vaan jonkun ryhmäläisen pitää lisätä uudet jäsenet.
  • Moodle-ringin toimintaa ja Moodle-yhteistyötä varten on postilista - liity listalle.

______________________

Aika ja paikka

Aika: to 19.12.2019 klo 9.30-16; aamukahvi tarjolla 11.12. mennessä ilmoittautuneille klo 9.00 alkaen.

Paikka: Helsinki, Helsingin yliopisto, sisäänkäynti: Fabianinkatu 39 (tai Unioninkatu 40), Metsätalo, 3. krs. sali 12.

Etäyhteys: Tulethan paikalle viimeistään klo 9.15 testaamaan äänet.

Tervetuloa!

Asialista

Kuulumiset ja suunnitelmat - täydentäkää tähän (HUOM! ks. sivun alaosa)

Lisää esim. oppilaitos, Moodlen versio, haasteet ja suunnitelmat :)

Alustava noin-aikataulu/-ohjelma

Klo 9–9.30 Etäyhteyksien testaus

Klo 9.30-10 Esittäytyminen ja pikakuulumiset

Klo 10-11 Sisu- ja Peppi-rajapinnat: kurssi- ja osallistujatietojen tuonti, kurssitietojen muokkaus, arvosanojen vienti / Jyväskylän esimerkki Anna-Maria Laattala (JYU) (etänä Susanna Pohjonen (JYU)

Klo 11-12 Moodle-yhteistyö

  • Digicampus mm. yhteisen tukipalvelun kokemukset / Tukipalvelun kehitystä vetävä Sari Tervonen (UEF, etänä)
  • Moodle-koulutusmateriaalien ja kurssien rakentaminen yhteistyössä organisaatioiden välillä (esim. https://digicampus.fi/ käyttäen) / Sami Soinio (HY)

Klo 12-13 Lounas (lähialueella on runsaasti lounasravintoloita)

Klo 13–13.15 HY: Moodle-kysely tehty opettajille - kyselyn alustavaa antia / Heikki Wilenius, HY

Klo 13.15-14.45 Kokemuksien vaihtoa ryhmissä osallistujien toiveiden mukaan aiheista:

  1. Aallon Teams-kokemukset
  2. Vertaisarviointiin keksityt käytännöt ja minkälaisiin tarpeisiin toimivat, mihin eivät; workshop, assignment-muokkaus, keskustelualue, jotain-muuta + Arviointi, arviointikirjan käyttö tai kurssin arviointien koostaminen (missä järjestelmässä Moodle, Sisu, Peppi, joku muu)
  3. Moodlen analytiikkatoimintojen kokemuksia? [[1]] Mitä analytiikan lisäosia käytössä? Intelliboard-kokemuksia?
  4. Kansallinen MoodleNet-serveri? (ks. https://moodle.com/moodlenet/) Sosiaalinen palvelu, jossa opettajat voivat jakaa toisilleen kursseja tai kurssien osia. + Moodlen mallipohjat - onko, millaisia, miten käytetään?
  5. Saavutettavuus Moodlessa
  6. Tuomisia MoodleMootista Barcelonasta
  7. Moodlen tietosuoja - miten tietosuoja huomioitu, onko GDPR-moduuli käytössä?
  8. Roolien oikeuksien yliajo Moodlessa - onko sallittu? Voiko esimerkiksi opettaja antaa opiskelijoille lisöoikeuksia vaikka keskustelualueiden luomiseen tms.?
  9. Opettajan Moodle-ajokortin pohdinta

Klo 13.45 Kahvia tarjolla työskentelyn lomassa

Klo 14.45-15.45 Ryhmäkeskusteluiden purku

Klo 15.45 Sovitaan seuraavan Moodle-ringin järjestäjä > Haaga-Helia

Osallistujat

Paikan päälle

  1. Margit Koivumaa, Helsingin yliopisto
  2. Veera Kallunki, Helsingin yliopisto
  3. Heikki Wilenius , Helsingin yliopisto
  4. Sami Soinio, Helsingin yliopisto
  5. Jere Majava, helsingin yliopisto, jere.majava@helsinki.fi
  6. Hanne Heickell, Helsingin yliopisto
  7. Marko Hölttä, Helsingin yliopisto, marko.holtta@helsinki.fi
  8. Anna-Maria Laattala, JYU, anna.laattala(at)jyu.fi
  9. Ari Puttonen, JYU, ari.o.puttonen(at)jyu.fi
  10. Jaana Nuuttila, HAMK, jaana.nuuttila@hamk.fi
  11. Jukka Matikainen, LUT, jukka.j.matikainen@lut.fi
  12. Paavo Rikkilä, LUT, paavo.rikkila@lut.fi
  13. Mikko Lammi, Tampereen yliopisto, mikko.lammi@tuni.fi
  14. Ville Palkinen, Tampereen kaupunki, Tredu, ville.palkinen@tampere.fi
  15. Jarmo Vihmalaakso, Tampereen ammattikorkeakoulu, jarmo.vihmalaakso(at)tuni.fi
  16. Mika Mäkiaho, Tampereen ammattikorkeakoulu, mika.makiaho(at)tuni.fi
  17. Matti Mäkelä, SeAMK, @seamk.fi
  18. Riikka Muurimäki, SeAMK, @seamk.fi
  19. Esa Salmio, Aalto, @aalto.fi
  20. Outi Rautakoura, Aalto-yliopisto, @aalto.fi
  21. Tiina Lehtonen, Aalto-yliopisto, tiina.2.lehtonen@aalto.fi
  22. Juha Martikainen, Aalto, juha.h.martikainen@aalto.fi
  23. Lauri Pohjanen, CSC. @csc.fi
  24. Ove Ritola, VY, ove.ritola@univaasa.fi
  25. Timo Salonen, VY, timo.salonen@uwasa.fi
  26. Kaie Veiler, Hanken, kaie.veiler@hanken.fi
  27. Riikka Räikkönen, XAMK, riikka.raikkonen@xamk.fi
  28. Satu Korhonen, Turun yliopisto, samame@utu.fi
  29. John Sjöholm, Åbo Akademi, john.sjoholm@abo.fi
  30. Jonas Laine, Åbo Akademi, jonas.laine@abo.fi
  31. Tuuli Kurkipää, eOppiva, tuuli.kurkipaa@haus.fi
  32. Päivi Rajaorko, Haaga-Helia, paivi.rajaorko@haaga-helia.fi
  33. Hannu Tiitu, Aalto, @aalto.fi
  34. Sanna-Katja Parikka, HY, sanna.parikka@helsinki.fi

Etänä

  1. Sami Simpanen, LUT, @lut.fi
  2. Viivi Hilden, Mediamaisteri, @mediamaisteri.com
  3. Jukka Kinnunen, KAMK, jukka.kinnunen(at)kamit.fi
  4. Pasi Häkkinen, TAU, pasi.hakkinen (at) tuni.fi
  5. Pauliina Munter, TAU, pauliina.munter (at) tuni.fi
  6. Suvi Junes, TAU, suvi.junes (at) tuni.fi
  7. Milla Kinnunen, TAU, milla.kinnunen (at) tuni.fi
  8. Sanna Sintonen, TAMK, sanna.sintonen(at)tuni.fi
  9. Katja Lempinen, SAMK, katja.lempinen(at)samk.fi
  10. Andreas Lawast, ÅA, andreas.lawast@abo.fi
  11. Susanna Pohjonen, JYU, susanna.l.pohjonen@jyu.fi
  12. Kirsi Jaakkola, HAMK, kirsi.jaakkola@hamk.fi
  13. Antti Rönkkö, Haaga-Helia, @haaga-helia.fi

HUOM. tämän sivun muokkaaminen edellyttää, että teet itsellesi tunnukset docs.moodle.orgiin (jos ei ole jo :-)). Tunnusten luontiin ja muokkaukseen on olemassa ohjeistuksia, katso Ohje-sivu.

Organisaatio Moodlen versio Muuta esim. haasteet ja suunnitelmat
HY kesällä 3.6; 3.7 vuoden vaihteessa CodeRunner ja Zoom-plugin tulossa
Aalto kesällä päivitetty 3.6 seuraavaa päivityspäivää ei vielä päätetty. Perinteisesti kesällä seuraava versio jos ongelmia syksyllä niin joulukuussa päivitetty. --
LUT/LAB Lahti ja Lappeenranta versio 3.6 Tällä hetkellä 3 Moodlea: LUT, LAMK ja Saimia. Tavoite yksi yhteinen Moodle LUT:lla ja LAB amk:lla ensi syksynä.
TUNI (TAU & TAMK) versio 3.5 LTS, seuraava päivitys 3.9 LTS (päivitysajankohtaa ei vielä päätetty) TAMKilla edelleen oma Moodle, mutta tulossa mukaan TUNI Moodleen vuonna 2020
VY 3.6 päivitetty kesällä Oman kustomoidun teeman viimeinen kierros, koska cleanin päälle rakennettu. Panopto-integrointi toivottavasti tulossa talven aikana.
XAMK Moodle-ympäristön uudistamisprosessi käynnissä, jossa nykyinen 3.4 version ympäristö arkistoidaan ja siirrytään vuoden vaihteen jälkeen kahteen uuteen 3.6 version ympäristöön (avoin / rajattu kirjautuminen). Uusina plugineina otettu käyttöön mm. Coderunner. Ensi vuonna uusien ympäristöjen päivitys, mutta ajankohta ja versio vielä avoin.
TY versio 3.6; Päivitys 3.8.x. kesällä Turnitin päivitys ja GDPR
ÅA 3.5 LTS käytössä. Seurava 3.9 LTS kesällä. Budjetoitu ensi vuodelle päivittää teema.
JYU versio 3.6, 3.7 alkuvuodesta
  • Sisu-integraatioita rakenneltu JYU-tarpeisiin
  • Uutta teemaa suunnitteilla.
  • Pohdintaa pidetäänkö yksi iso Moodle vai lähdetäänkö jakamaan niitä eri tarkoituksiin (tutkinto-opiskelijat / avoin / mooc / muut).
  • Siirrytään Zoomiin
Haaga-Helia versio 3.5., 3.9. päivitys suunnitteilla keväälle 2020 Kaltura integroitu. Zoom otetaan käyttöön. Intelliboard pilotoinnissa.
Hanken versio 3.5, päivitys 2020 alussa, versio ei vielä päätetty
KAMK versio 3.6, päivitys tammikuu 2020 versioon 3.7 muuta
HAMK versio 3.5 Zoom-plugari käytössä toista lukuvuotta, Kaltura integroitu, Peppi-Moodle-kurssiluonti- ja henkilöhallintaintegraatio, Coderunner asennettu
DigiCampus versio 3.6
SeAMK versio 3.5.8 Saavutettava teema työn alla jonka käyttöönotto viikolla 9