Moodle-rinki, syksy 2016

Loikkaa: valikkoon, hakuun

Aika: 25.11.2016 klo 10-15 (kahvia tarjolla 9.30 alkaen)

  • Paikka: Aalto-yliopisto, Otaniemen kampus (Päärakennus, Otakaari 1, seminaarihuone Y115 pääaulassa, sisäpihan ulko-oven lähellä)
  • kartta: Kampuskartta
  • saapumisohjeet: [1]

HUOM autolla saapuvat! Tarvitset kampusalueella pysäköintiä varten päiväkohtaisen Aallon vierailijaluvan autoosi. Tällaisen saat päärakennuksen vahtimestarilta, jonne toimitamme etukäteen nimilistan.


Etäyhteys: https://connect.funet.fi/moodlerinki16/

Huone avataan 9.30. Ongelmatilanteissa laita postia esa.salmio(at)aalto.fi


Asialista

Lisää listaan itseäsi kiinnostava aihe / alustus / pohdinta / kysymys:

  • Perinteinen kuulumis- ja suunnitelmakierros, täydentäkää tähän:
    • Aallossa Moodlen versio 3.0 (MyCourses & Openlearning). Kesäkuussa perinteisesti päivitys seuraavaan versioon. Joulukuuhun varattu päivitysaika, mutta versiovaihdosta ei vielä päätöstä.
    • LAMK Moodlen versio 3.0 (ei vielä O365 integraatiota). Päivitys todennäköisesti vasta kesällä seuraavaan versioon
    • HAMK Moodlen versio 3.0 (integroitu Kaltura-videopalvelu LAMKin tapaan, kerätään kokemuksia loppuvuodesta/keväällä H5P-pluginista. Tarjolla myös Completion Progress ja muut "peruspluginit"). Versiopäivitys kesällä 2017.
    • TTY:llä Moodlen versio 3.0. Seuraava versiopäivytys kesäkuussa 2017.
    • Haaga-Helia Moodle 3.1 (Tulossa Etuubi/Kaltura integraatio)
    • LUT Moodle-versio on 3.0, seuraava päivitys kesällä 2017.
    • TY Moodlen versio 3.0, seuraava päivitys tod.näk. kesällä 2017.
    • VY Moodle-versio 3.0 (käytössä Turnitin V2-plugin), seuraava isompi päivitys ehkä kesällä 2017.
      • Kesäkuussa 2016 otettu käyttöön "rajusti" kustomoitu oma teema, jossa ominaisuuksina mm. opiskelijan ja opettajan dashboard (haetaan tietoja mm. Oodista ja Asiosta) sekä opettajilla automatisoitu kurssien luonti
    • JY Moodle-versio 2.7 (3.1 asennus tulossa)
    • TaY: Moodle-versio 2.7 (seuraava päivitys ensi kesänä, versiota ei vielä päätetty)
    • Hanken Moodle-versiot 2.7 ja 3.0
    • TAMK Moodle 3.0. Seuraava suurempi päivitys tullee ensi kesänä. Uusi Mediamaisterin toimittama teema otettu käyttöön syksyllä.
    • SAMK Moodle 3.0 otettu käyttöön 05/2016 Mediamaisterin teemalla. 3.1 päivitys avoin.
    • HY Moodle 3.1 tammikuussa -17, käytössä Clean-teema, MOOCeissa Snap. Urkund ja Progress Bar pluginit käytössä. Moodi tulossa, ks. https://courses.helsinki.fi/fi/content/moodi
  • Muut aiheet
    • Vaasa demoaa omaan Moodlea.
    • O365-integraation nykytilanne. Mitä tarjoaa, miten toteutettu ja mitä konkreettista hyötyä integraatiosta koetaan olevan?
      • O365-integraatio. Miten hoidettu kirjautumiset Haka, AD, AzureAD ja onko ongelmia näihin liittyen?
    • analytiikka Moodlessa. Onko jotain käytössä? onko opettajat esittäneet tarpeita? miten opettajat käyttävät työtilan raportointityökaluja?
    • Kielipakettien hallinta fi ja sv_fi
    • Onko tehty tai teetetty omaa Moodle teemaa, kokemuksia jos on tehty isompaa räätälöintiä perusteemoihin verrattuna?
    • Onko tehty kurssipohjia, joissa olisi valmiina tiettyyn oppimistilanteeseen sopivia elementtejä ja sisältöjä ym.? millaisia? hallitaanko käsin vai automatiikalla? kokemuksia?
    • Turnitin Moodle Direct pluginin vaihto V1 -> V2
    • X-Ray Learning Analytics ja Blackboard Ally saataville Suomessa

Osallistujat

Paikan päälle (kahvit tilataan 17.11.2016)

  1. Outi Rautakoura / Aalto / etunimi.sukunimi@aalto.fi
  2. Esa Salmio / Aalto / etunimi.sukunimi@aalto.fi
  3. Mika Pulkkinen / LUT / etunimi.sukunimi@lut.fi
  4. Juha Martikainen / Aalto / juha.h.martikainen@aalto.fi
  5. Pasi Häkkinen / TTY / pasi.hakkinen@tut.fi
  6. Kaie Veiler / Hanken / kaie.veiler@hanken.fi
  7. Päivi Rajaorko /Haaga-Helia/ paivi.rajaorko@haaga-helia.fi
  8. Minna Vänskä / Aalto / etunimi.sukunimi@aalto.fi
  9. Tiina Lehtonen/Aalto/ tiina.2.lehtonen [at] aalto.fi
  10. Mikko Niskanen/JY/ mikko.niskanen [at] jyu.fi
  11. Ove Ritola / VY / ove.ritola@uva.fi
  12. Lauri Pohjanen / TY / lauri.pohjanen@utu.fi
  13. Birgitta Kivinen / HY / etunimi.sukunimi@helsinki.fi
  14. Margit Koivumaa /HY / etunimi.sukunimi@helsinki.fi
  15. Timo Salonen / VY / timo.salonen@uva.fi
  16. Ville Koiviola / Mediamaisteri / ville.koiviola@mediamaisteri.com
  17. Jarkko Elo / Blackboard / jarkko.elo@blackboard.com

AC:n kautta

  1. Harri Kuusela / LAMK / harri.kuusela [a] lamk.fi
  2. Leenakaija Lehto/ HAMK / Leenakaija.lehto [a] hamk.fi
  3. Miikka Ruusunen / HAMK / etunimi.sukunimi@hamk.fi
  4. Virva Vatjus/TaY/virva.vatjus[at]staff.uta.fi
  5. Antti Suonpää / SAMK / antti.suonpaa [a] samk.fi
  6. Suvi Junes/ TaY/ suvi.junes@uta.fi
  7. Pauliina Munter / TaY / pauliina.munter@uta.fi
  8. Lena S. / HY
  9. Jarmo Vihmalaakso / TAMK / etunimi.sukunimi@tamk.fi
  10. Sanna Sintonen / TAMK / etunimi.sukunimi@tamk.fi
  11. Marjut Anderson/ TTY / marjut.anderson@tut.fi
  12. Liisa Kallio / JY / liisa.kallio@jyu.fi (iltap.)
  13. Riikka Räikkönen / Xamk / riikka.raikkonen@xamk.fi
  14. Antti Rönkkö /Haaga-Helia/ etunimi.sukunimi@haaga-helia.fi

HUOM. tämän sivun muokkaaminen edellyttää, että teet itsellesi tunnukset docs.moodle.orgiin (jos ei ole jo :-)). Tunnusten luontiin ja muokkaukseen on olemassa ohjeistuksia, katso Ohje-sivu.