Administracja FAQ
Zmiana tekstu w Moodle
Teksty Moodle można modyfikować poprzez zmienianie plików językowych w Administration >> Configuration >> Language.
Co zrobić aby moja strona wyglądała tak jak strona domowa Moodle.org?
Przeczytaj ten poradnik aby uzyskać dokładniejsze informacje o tym: homepage design of moodle.org
Jak działają limity wielkości wysyłanych na serwer plików?
Rozmiary wysyłanych na serwer plików są ograniczane przez kilka czynników, które kolejno ograniczają ten rozmiar.
1. Pierwszym i najważniejszym ustawieniem dot. tego jest ustawienie samego Apache’a które być może będziesz musiał zmienić. Na Red Hat’cie to ustawienie jest domyślnie bardzo małe. Możesz je zmienić dodając lub zmieniając linię pliku /etc/httpd/conf/httpd.conf i/lub /etc/httpd/conf.d/php.conf:
LimitRequestBody 50000000
2. Ograniczać rozmiar wysyłanych plików można również przez PHP. Zmienne te ustawia się w ‘’php.ini’’ lub ‘’.htaccess’’.
php_value upload_max_filesize 50000000 php_value post_max_size 50000000
Aby przeliczyć bajty do megabajtów użyj tej strony
Pamiętaj, że po modyfikacji ‘’php.ini’’ konieczny jest restart serwera aby zapisać zmiany. 3. Moodle ogranicza ten rozmiar na poziomie strony. Modyfikacji zmiennej ‘’maxbytes’’, odpowiedzialnej za ten limit można dokonać w Administration >> Configuration >> Variables.
4. Nauczyciele mogą ustawiać limit dla swoich kursów w odpowiednich ustawieniach kursu.
5. Niektóre aktywności mają indywidualnie ustawiane limity rozmiaru plików, który ustala się w momencie ich tworzenia. Dotyczy to np. Forum.
Jak zmienić maksymalny rozmiar pliku uploadowanego na Windows localhost’cie
Na windowsie bardzo łatwo można zmienić wszystkie te ustawienia. Poniżej został przedstawiony cały proces zmiany limitu rozmiaru plików z 16MB na 100MB:
- Znajdź plik .../Apache/bin/php.ini i otwórz go w WordPadzie (lub innym narzędziu do edycji tekstu, np. syn text editor (Word nie jest zalecany))
- W tym pliku znajdź słowo „upload_max_filesize”, linia ta powinna wyglądać mniej więcej tak:
upload_max_filesize = 16M
- Zmień tą linię na:
upload_max_filesize = 100M
- Zrób to samo dla „post_max_size”, linia ta powinna wyglądać tak:
post_max_size = 16M
- Zmień ją na:
post_max_size = 100M
- Zapisz plik.
Po zapisaniu tego pliku, restartuj serwer. Po restarcie serwer będzie dopuszczał upload maksymalny rozmiar plików 100MB.
Jak zmienić maksymalny czas wykonywania skryptu?
Efektem ubocznym zwiększenia przyjmowanych przez serwer plików jest zwiększenie czasu wykonywania operacji na nich. Domyślnym ustawieniem limitu czasu w jakim skrypt musi zakończyć działanie (lub zostanie „zabity”) jest 300sekund. Aby to zmienić, odszukaj zmiennej ‘’’max_execution_time’’’ w pliku php.ini. Linia z tą zmienną powinna wyglądać mniej więcej tak jak poniżej:
max_execution_time = 300
Wartością którą tutaj chcesz zmienić jest oczywiście 300 (na dowolną większą liczbę, np. 600). Jeśli chcesz zmienić to ustawienie korzystając z pliku ‘’’.htaccess’’’ dopisz w nim poniższą linię:
php_value max_execution_time 600
Po dokonaniu tych zmian, restartuj serwer, aby zmiany weszły w życie.
Zapomniałem hasła administratora
Po pierwsze, skorzystaj z opcji przypominania hasła, dostępnej tuż pod okienkiem logowania do Moodle („Send my details via email”). Jeśli to się nie uda będziesz musiał ręcznie zmodyfikować twój wpis hasła w bazie danych. Aby tego dokonać, użyj phpMyAdmin’a. Korzystając z niego otwórz tabelę ‘’mdl_user’’, odnajdź swój wpis, oraz wpis konta gościa (ma nickname ‘’guest’’). Skopiuj i wklej jego hasło do twojego, i zapisz zmiany. Następnie zaloguj się na swoje konto korzystając z hasła gościa.
Dodatkowe informacje dotyczące tego problemu (po angielsku): change admin's password oraz login/password.
Moja tabela logów zniknęła! Co się stało?
Prawdopodobnie uległa ona uszkodzeniu. Przeczytaj wpis odnośnie naprawiania uszkodzonych tabel umieszczony w tym FAQ, poniżej.
Moje zmiany arkusza styli nie pojawiają się
Przeglądarki często cache’ują strony WWW aby wczytywać strony szybciej. Musisz użyć wymuszonego odświeżenia strony (Shift+F5) aby wczytać wszystkie pliki na nowo (w tym arkusze styli).
Skale dostępne na całej stronie
Aby dodać skalę dostępną w wszystkich kursach wejdź z bloku administracyjnego do sekcji skal i tam korzystając z przycisków strzałek, przenieś wybrane skale do skal standardowych.
Użytkownicy zostają wypisywani z kursów bez jakiejś sensownej przyczyny!
Wypisanie użytkownika z kursu może nastąpić w poniższych przypadkach:
- Jeżeli czas jego ostatniej wizyty na stronie jest większy niż ten ustalony w zmiennej ‘’longtimenosee’’, zostaje on automatycznie wypisany z kursów. Zmienną tą możesz zmodyfikować w Administration >> Configuration >> Variables.
- Skończył się Enrolment duration (czas na który studenci są wpisywani na kursy). Jeśli minie określony czas od zapisania się na kurs przez użytkownika, zostanie on automatycznie z niego usunięty. Zmienną tą możesz zmodyfikować w ustawieniach kursów.
Dlaczego pokazuje mi się [[missing strings]]?
Pojawia się to jeżeli w twojej paczce językowej nie są dostępne ciągi znaków które obecnie powinny zostać pokazane. Aby sprawdzić nie przetłumaczone teksty w twojej paczce językowej idź do Administration > Language > Language editing i zaktualizuj pliki językowe, znajdujące się w: Administration > Language > Language packs
Strony które zmieniały kodowanie na UTF8 być może będą musiały zmienić nazwę swoich plików językowych na zawierające końcówkę ‘’_utf8’’, na przykład ‘’pl_utf8’’. Plik ten oczywiście powinien być zapisany w UTF8.
Jak sprawdzić jaką wersję Moodle posiadam?
Przeczytaj ten dokument: Moodle version
Jak naprawić uszkodzoną bazę danych Moodle?
Uszkodzenie baz danych zdarza się najczęściej w wyniku fizycznych błędów do których mogło dojść na serwerze. Typowym błędem mogącym wskazywać na uszkodzenie bazy danych jest pokazany poniżej:
Session Replace: Table './moodle/mdl_sessions2' is marked as crashed and should be repaired
Problem ten można usunąć przy użyciu komendy SQL ‘’mysqlcheck’’. (Komenty które wpisujesz wyróżnione są na grubo. Zakładamy że nazwą bazy danych którą naprawiasz jest ‘moodle’ oraz, że korzystasz z MySQL):
#mysqlcheck –u moodleuser –p –-auto-repair moodle Enter password: moodle.adodb_logsql OK moodle.mdl_assignment OK moodle.mdl_assignment_submissions OK ... moodle.mdl_log error : Table './moodle/mdl_log' is marked as crashed and should be repaired ... moodle.mdl_sessions2 error : Table './moodle/mdl_sessions2' is marked as crashed and should be repaired Repairing tables moodle_18_latest.mdl_log OK moodle_18_latest.mdl_sessions2 OK
Serwer mysql podczas wykonywania tego procesu musi być oczywiście włączony. Opcja autorepair spowoduje że wszystkie tabele bazy zawierające błędy zostaną naprawione. Dla pewności wykonaj raz jeszcze tą komendę po zakończeniu tego procesu jednokrotnie aby się upewnić że wszystko jest OK. Pamiętaj że naprawianie dużych tabel może trwać dość długo.
Pojedyncze tabele można naprawiać wywołując poniższą komendę, operując na tabeli z której korzysta Moodle:
REPAIR TABLE mdl_tablename
‘’’Patrz również’’’
- Dyskusja na forum (algielskie) o skrypcie optymalizacyjnym bazy danych Moodle *Artykuł o uszkodzeniach baz na Database Journal
Co oznacza że „WSZYSCY mają dostęp do plików tu umieszczanych”?
W przeciwieństwie do kursów, do których dostęp mają tylko zalogowani i zapisany do danego kursu użytkownicy, do plików umieszczonych w folderach typu „site” (czyli strony WWW) mają dostęp wszyscy odwiedzający twoją stronę – jeśli tylko znają/zostanie im podany URI do niej. Przeczytaj więcej o Site files by zgłębić temat stron w Moodle.
Strona utknęła w trybie konserwacji („maintenance mode”)
Czasami Moodle może utknąć w trybie konserwacji, objawia się to pokazywaniem komunikatu „This site is undergoing maintenance and is currently unavailable”, lub analogicznego zależnie od twoich plików językowych. Jeśli mimo prób wyłączenia tego trubu nie wyłącza się on, możesz ręcznie wymusić powrót do normalnego trybu. Moodle w trybie konserwacji tworzy plik ‘’’moodledata/1/maintenance.html’’’, aby wyłączyć ten tryb ręcznie, po prostu usuń ten plik przy użyciu klienta FTP.
Nie pokazuje mi całej strony gdy włączę edytowanie
Jest to zazwyczaj spowodowane nie prawidłowym działaniem nie standardowych modułów, które zainstalowałeś. Aby usunąć nie poprawnie działający moduł:
- Znajdź zainstalowane nie standardowe moduły, zainstalowane w folderach Moodle/mod lub Moodle/blocks
- Przenieś ten folder poza folder Moodle
- Wróć na stronę Moodle i sprawdź czy po włączeniu edytowania problem nadal występuje
- Powtórz ten proces do momentu wykrycia powodującego problemy modułu (lub bloku)
Gdy już znajdziesz moduł powodujący problemy zgłoś ten problem autorowi modułu na stronie Moodle Modules and Plugins (ang).
Otrzymuję błąd "a request parameter (id) was missing" gdy wysyłam plik na serwer
Ta wiadomość jest czasami generowana jeśli dochodzi do próby wysłania pliku większego niż jest to dozwolone.
Tylko ‘’interaktywne’’ metody zapisywania mogą być wybierane w ustawieniach kursu. Przeczytaj dokumentację o nich: Enrolment plugins.
Nie mogę usunąć forum o nazwie „News”/”Wiadomości”
Forum „News” usuwane jest przez ustawianie ilości pokazywanych z niego postów na 0. Aby to zrobić zmień ustawienie w panelu administratora kursu -> Settings -> News Items to Show.
Jak zmienić URL Moodle’a?
Powinieneś skonfigurować Apache, w pliku ‘’httpd.conf’’, używając dyrektyw Listen, Port oraz DocumentRoot oraz sekcji Directory. Po restartowaniu Apache’a musisz otworzyć plik ‘’config.php’’ z głównego folderu Moodle i zmienić w nim linię:
$CFG->wwwroot = 'http://mydomain/testmoodle';
Twoja strona Moodle będzie również zawierać stałe odwołania do stron, korzystając z starego Urla, aby zmienić te wszystkie linki na nowe, odwołujące się do aktualnego adresu strony musisz skorzystać z skryptu skryptu admin/replace.php, lub dowolnego edytora tekstu z dostępną opcją „znajdź wszystkie/zamień wszystkie”.
Patrz również: Forum discussion
Dlaczego przycisk rejestracji Moodle nadal się pokazuje, nawet po tym kiedy już je zarejestrowałem?
Przycisk ten jest pokazywany po to abyś mógł umieścić swoją stronę na liście stron stojących na Moodle znajdującej się tutaj: [1]. Zanim się zarejestrujesz przycisk ten jest pokazywany na samej górze strony Administration -> Notifications. Po zarejestrowaniu się jest on przenoszony na sam dół tej strony. Zostaje on na stronie, abyś mógł uaktualniać dane dotyczące twojej rejestracji.
Jeżeli z jakiegoś powodu proces rejestracji nie udaje się w pełni, istnieją dwie metody uświadomienia twojemu lokalnemu Moodle, że strona została zarejestrowana:
- Polecaną metodą jest użycie twojego klienta MySQL (może być np. phpMyAdmin) i wykonanie w nim następujących koment, zakładając że nazwą bazy danych z której korzysta twoje Moodle to „moodle”:
mysql> USE moodle; mysql> INSERT INTO mdl_config (name,value) VALUES ('registered',unix_timestamp());
- Inną metodą jest wtedytowanie pliku Moodle/config.php, poprzez dopisanie w nim następującej linii:
$CFG->registered = '9999999999';
- Zauważ, że ta linia dodana do configu spowoduje również zaprzestanie wyświetlania prośby o rejestrację.
Dla głębszego omówienia idei stojącej za tym przyciskiem przeczytaj: [https://tracker.moodle.org/browse/MDL-7359 MDL-7359]
Dla wytłumaczenia jak strony są sprawdzane przeczytaj: the site verification page