Soubory kurzu

Z MoodleDocs
Přejít na:navigace, hledání

Aktualizace již vložených souborů

HTML a textové soubory se dají upravovat přímo na místě.

Ostatní soubory musíte upravit lokálně na svém počítači a pak je znovu nahrát do souborů kurzu. Při nahrávání souboru se stejným jménem bude starý soubor automaticky přepsán. Pokud hned po aktualizaci soubor otevřete, abyste si ověřili, že se v pořádku uložila nová verze, může se stát, že se vám po kliknutí na odkaz otevře stará verze souboru.

Nepropadejte panice, všechno jste udělali správně, jen vám technika klade do cesty překážku: pokud jste daný dokument v Moodlu otevřeli těsně před aktualizací, uložil se celý soubor do dočasné paměti (tzv. cache) vašeho počítače. Při pokusu otevřít aktualizovaný soubor vám potom prohlížeč nabídne přednostně právě soubor z dočasné paměti, i když na serveru, tj. v Moodlu, už je úspěšně uložena aktualizovaná verze.

Moodle se tomuto chování snaží předcházet, ale žádná z použitých metod nefunguje naprosto spolehlivě (nejde jen o problém Moodlu, stejně "postiženy" jsou v podstatě všechny webové aplikace). Pokud chcete skutečně ověřit, že jste do kursu úspěšně vložili aktualizovaný soubor, máte dvě základní možnosti:

  1. Neotvírat soubor přímo z prohlížeče, ale stáhnout si jej na počítač (ve vyskakovacím okně po kliknutí na odkaz vyberete Uložit namísto Otevřít) a po uložení jej otevřít přímo z pevného disku;
  2. Ručně vyprázdnit dočasnou paměť prohlížeče a otevřít soubor až po provedení této operace:
    • v prohlížeči Microsoft Internet Explorer postupujte následovně: Nástroje --> Možnosti Internetu --> záložka Obecné, sekce Dočasné soubory Internetu --> tlačítko Odstranit soubory --> v potvrzovacím okně stiskněte tlačítko OK;
    • v prohlížeči Mozilla Firefox 2.0 je postup následující: Nástroje --> Vymazat důvěrná data --> zaškrtnout Vyrovnávací paměť --> stisknout tlačítko OK.


Poznámka pro správce: Čas, který jsou soubory v cache, můžete změnit pomocí $CFG->filelifetime=60; (př. 1 minuta) v souboru config.php.