Editační stránka testu

Z MoodleDocs
Přejít na:navigace, hledání


Naplnění nového testu

Postup

Po vyplnění úvodní strany nastavení kvízu se autor dostane na stranu vytváření samotného obsahu testu. Hlavní ovládací menu tvoří čtyři záložky.

  • Info - zobrazuje úvodní informační stranu testu
  • Výsledky - výpis všech pokusů učiněných studenty
  • Náhled - vygenerování testu
  • Upravit - vytváření otázek, kategorií, import/export otázek (první strana, která se objeví po vytvoření instance testu)

Stránka úprav se liší podle stavu testu. V případě prázdného se strana dělí na dvě okna, levé prázdné, do tohoto okna se přidávají otázky, které tvoří test, z okna pravého, které slouží pro výpis existujících otázek z kategorií Banky úloh a vytváření nových otázek pomocí výběrového pole. Dále je možné zde vytvářet kategorie otázek pro zpřehlednění a možnost sdílení jen takových otázek, které uznáte za vhodné.

Chyba při vytváření náhledu: Náhled nelze uložit na dané místo.

V případě, že do testu už byly přidány otázky a studenti už absolvovali nějaké pokusy (třeba i nedokončené), editační strana bude zobrazovat jen přehled otázek, které jsou v testu s možností editovat jejich obsah. Obsahuje-li test alespoň jeden absolvovaný pokus studenta, NENÍ do něj možno přidávat/odebírat otázky. Jedinou možností je smazat všechny pokusy a test upravit.

Vkládání otázek do testu

Samotné vytvoření otázky nestačí k jejímu automatickému začlenění do testu. Otázky "žijí" na testech nezávisle, je možné je případně použít v jiném testu, dokonce i v testu v jiném testu. Otázku do testu přidáte až kliknutím na šipky doleva vedle názvu otázky. Samozřejmě můžete do testu přidat více otázek z dané kategorie zaráz, stačí vybrané otázky zaškrtnout a stisknout tlačítko Vložit do testu

Chyba při vytváření náhledu: Náhled nelze uložit na dané místo.

Po přidání se otázka objeví v levém okně, to značí, že byla přidána do testu. Každá otázka může být vložena do testu pouze jednou. V levém okně pak můžete přesouvat otázky v pořadí pomocí šipek vlevo vedle jejich jmen.

Pokud jste vytvořili rozsáhlý test a potřebujete změnit pořadí otázek, zkuste zapnout Zobrazovat pomůcku pro změnu pořadí. U každé otázky se pak objeví okno s číslem pořadí, zpočátku jsou čísla po deseti, to pro další možné přesuny, pokud neurčíte pořadí "na těsno" další přesuny budou jednodušší.

Zde najdete více informací o typech úloh, které můžete do testu vkládat.

Náhodné otázky

Do testu máte možnost přidat kolik chcete náhodných otázek z kategorie, kterou máte momentálně vybranou. Pro každý pokus bude vybrán vždy stejný počet náhodných otázek z dané kategorie.

Příklad: Jsem učitel cizího jazyka. Vytvořil jsem si kategorie Zvířata,Rostliny,Věci. Každá kategorie obsahuje 100 slovíček z dané oblasti. Chci vytvořit kvíz, který bude obsahovat 30 otázek, po deseti vždy z každé kategorie. Toto cvičení je drilovací, nastavím tedy test na Neomezený počet pokusů, a při přidávání otázek postupuji takto:

Vyberu si kategorii Zvířata z Banky otázek, v pravém okně se mi vylistují otázky z této kategorie, úplně vpravo dole si vyberu z rolovacího pole 10 otázek, tolik jich chci z této kategorie a stisknu tlačítko Přidat. Podobně udělám i pro zbývající dvě kategorie. Teď mám vytvořen test, kde bude prvních 10 otázek náhodně vybíraných z kategorie Zvířata, 10 dalších z Rostlin atd..

Stejně jako pro ostatní typy otázek i Náhodně vybraným můžete nastavit váhu a tím je zvýhodnit nebo naopak.

Prohlížení otázek

I zde má ikonka lupy podobnou funkci jako v celém systému. Po kliknutí na ni se učiteli objeví otázka v testovacím okně a učitel tak má možnost vyzkoušet si zde test, jestli je vše v pořádku.

Podobně pak i záložka Náhled v menu vygeneruje testovací provedení kvízu tak, jak jej uvidí studenti.

Editace testu po absolvování

Jak už bylo zmíněno, do testu nelze přidávat ani ubírat otázky, jakmile se některý ze studentů pokusil o provedení testu. Učitel má možnost vymazat všechny pokusy přes záložku Výsledky nebo přes link ukazující počet studentů, kteří test absolvovali, tento link se zobrazuje např. v přehledu všech testů v daném kurzu.

Učitel má ale i možnost upravit znění otázky, vysvětlit v jejím těle, že se stala chyba, dát chybné otázce váhu 0, navštívit pak stránku Výsledky a stisknout Znovu oznámkovat. Tento postup nám přeboduje všechny pokusy, které obsahovaly špatnou otázku tak, že se bude ignorovat.

Viz také