Síťové služby: Porovnání verzí

Z MoodleDocs
Přejít na:navigace, hledání
m (Založení stránky)
 
mBez shrnutí editace
Řádek 7: Řádek 7:
== Jak připojit váš Moodle server do sítě MNet ==
== Jak připojit váš Moodle server do sítě MNet ==


Následující příklad popisuje, jak můžete spojit váš Moodle server s portálem Umím.to pomocí technologie MNet.
Následující příklad popisuje, jak můžete (jako správci) spojit váš Moodle server s portálem [http://umim.to Umím.to] pomocí technologie MNet.
 
=== Softwarové předpoklady ===
 
# Ujistěte se, že používáte alespoň relativně aktuální verzi Moodle. Ve verzích 1.9.x došlo k několika úpravám v kódu MNet, které jsou nutné pro úspěšné napojení.
# Navštivte na vašem Moodle serveru ''Správa stránek > Server > Programové prostředí'' a zkontrolujte, zda jsou dostupná PHP rozšíření openssl a xmlrpc. Bez nich nelze síťové služby provozovat.
 
 


[[en:Moodle Network]]
[[en:Moodle Network]]

Verze z 21. 7. 2009, 12:50

Síťové služby založené na frameworku MNet umožňují propojit několik serverů (např. Moodle nebo Mahara) tak, že si tyto aplikace mohou navzájem poskytovat různé služby, např. SSO (Single Sign On - jednotné přihlášení). Typickou ukázkou použití sítových služeb je spojení vašeho Moodle serveru s portálem Umím.to - webovou aplikací pro vedení e-portfolií. Poté, co váš server spojíte s jiným vzdáleným serverem pomocí MNet, mohou být vaši uživatelé automaticky autentizováni i na vzdáleném serveru pouhým kliknutím na jediný odkaz, bez nutnosti se zakládat další účet na dalším serveru.

Technologii MNet lze využít např. v prostředí velkých institucí jako jsou vysoké školy s centrální databází uživatelů, ale decentralizovanými instalacemi Moodle. Uživatelé se mohou autentizovat oproti centrálnímu serveru a poté "roamovat" na jiných serverech (z angl. "roaming" = potulování, vandrování). Tím je možno efektivně rozkládat zátěž serverů. V rámci MNet si propojené aplikace - tzv. partnerské servery (angl. "peers"), mohou vyměňovat informace nutné nejen pro přihlášení uživatelů, ale také o zápisech do kurzů apod. Můžete např. nabídnout uživatelům z jiného Moodle (či Mahary či případně jakékoliv aplikace, která MNet implementuje), aby se zapsali do vašich kurzů, jako by to byli vaši uživatelé, aniž byste je museli u vás registrovat a spravovat).

Veškerá komunikace mezi partnerskými servery v rámci MNet probíhá pomocí technologie vzdáleného volání procedur (XML-RPC) a je digitálně podepisována a šifrována (využívá se asymetrická šifra s veřejným klíčem založená na OpenSSL). Partnerské servery nezískávají přímý přístup do vaší databáze a nemají přístup ani k heslům vašich uživatelů.

Jak připojit váš Moodle server do sítě MNet

Následující příklad popisuje, jak můžete (jako správci) spojit váš Moodle server s portálem Umím.to pomocí technologie MNet.

Softwarové předpoklady

  1. Ujistěte se, že používáte alespoň relativně aktuální verzi Moodle. Ve verzích 1.9.x došlo k několika úpravám v kódu MNet, které jsou nutné pro úspěšné napojení.
  2. Navštivte na vašem Moodle serveru Správa stránek > Server > Programové prostředí a zkontrolujte, zda jsou dostupná PHP rozšíření openssl a xmlrpc. Bez nich nelze síťové služby provozovat.