Ladění

Z MoodleDocs
Verze z 12. 1. 2010, 22:03, kterou vytvořil David Mudrak (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na:navigace, hledání
Umístění: Správa ► Server ► Ladění


Režim ladění (odlaďování, debugování) je vhodný, pokud potřebujete získat podrobnější informace o běhu programu a jeho případných chybách. Používá se zejména na testovacích a vývojových instalacích, kde pomáhá vývojářům psát lepší kód obsahující méně chyb. Na ostrých (produkčních) serverech jej doporučujeme vypnout - případná upozornění mohou znepokojovat vaše uživatele a případným útočníkům poskytovat citlivé údaje o vaši instalaci.

Režimu ladění dočasně zapněte, pokud se obracíte se svým problémem do diskusních fór na moodle.cz nebo moodle.org. Ve svém příspěvku s dotazem pak uveďte všechna systémová hlášení, která se vám na problematické stránce v režimu ladění objeví.

Množství zobrazovaných informací a míra jejich podrobností se nastavuje v parametru Ladící informace (debug). Moodle rozlišuje několik úrovní ladění:

  • NONE (0): Nezobrazuj žádné zprávy ani varování
  • MINIMAL (5): Zobrazovat pouze fatální chyby
  • NORMAL (15): Zobrazuj chyby, varování a upozornění
  • ALL (6143): Zobrazovat všechny smysluplné ladící informace z PHP
  • DEVELOPER (38911): extra informace pro vývojáře Moodlu

Výchozí hodnotou je NONE, která je též doporučována pro ostré instalace.

Nastavení pole Zobrazení ladících informací (debugdisplay) ovlivňuje, zda se mají ladící informace zobrazovat přímo na stránce nebo pouze zaznamenávat do chybového protokolu webového serveru. Při hledání chyby zobrazování zapněte, při běžném provozu je ponechte vypnuté.

Ostatní pole můžete nechat na výchozích hodnotách.

Máte-li rychlý přístup k vašemu konfiguračními souboru config.php, můžete si momentálně nastavenou úroveň ladění přenastavit i ve vašem souboru config.php:

@error_reporting(1023);
@ini_set('display_errors', 1);
$CFG->debug = 38911;  // DEBUG_DEVELOPER
$CFG->debugdisplay = true;

Pro návrat k vaší běžné úrovni stačí tyto řádky v config.php zakomentovat.

POZNÁMKA: Některé chyby mohou mít takovou povahu, že se přímo na stránce zobrazené v prohlížeči nikdy nevypíšou, a je tedy potřeba podívat se skutečně do chybového protokolu webového serveru. Typickým příkladem je vyčerpání maximálního množství paměti přidělované jednomu skriptu PHP (nastavuje se prostřednitvím direktivy memory_limit v konfiguraci PHP).