Chyba při vytváření náhledu: Náhled nelze uložit na dané místo.

Tato stránka je neúplná. Můžete pomoci tím, že ji doplníte.

Moodle umožňuje rozdělit studenty (a případně i vyučující) v kurzu do skupin. Skupiny je třeba definovat na úrovni každého kurzu. Jedná se o členění účastníků jednotlivých kurzů pro účely výukových činností, nikoliv pro účely administrace uživatelů.

Režim skupin

Moodle rozlišuje tři typy skupinového režimu:

Chyba při vytváření náhledu: Náhled nelze uložit na dané místo.
Žádné skupiny
v tomto režimu jsou všichni účastníci kurzu členy jediné velké skupiny
Chyba při vytváření náhledu: Náhled nelze uložit na dané místo.
Oddělené skupiny
každá skupina vidí pouze svoji vlastní skupinu, ostatní skupiny jsou pro ni neviditelné
Chyba při vytváření náhledu: Náhled nelze uložit na dané místo.
Viditelné skupiny
členové každé skupiny pracují v rámci vlastní skupiny, ale vidí i skupiny ostatní

Režim skupin může být definován na dvou úrovních:

Na úrovni celého kurzu
režim skupin definovaný v nastavení kurzu je výchozím režimem při zakládání nové činnosti v kurzu (na úrovni činnosti jej lze změnit).
Na úrovni jednotlivých činností
každá činnost s podporou skupin může mít nastaven svůj skupinový režim. Toto nastavení však není k dispozici tehdy, je-li v nastavení kurzu zapnuta volba "Vnutit režim skupin". V takovém případě mají všechny činnosti takový režim, který je nastaven na úrovni kurzu.

Jak lze rozdělit účastníky do skupin

Do skupin může učitel účastníky kurzu rozdělit buď ručně, nebo na základě klíče k zápisu, který účastník použije při zápisu do kurzu. Administrátor může účastníky kurzu rozdělit do skupin také průběhu importu uživatelů do kurzu z textového souboru.

Ruční přiřazování úživatelů do skupin

Tato funkce je dostupná z nabídky bloku Správa na stránce kurzu. Formulář pro rozdělování uživatelů do skupin má tři sloupce:

  • Lidé v kurzu - seznam všech studentů a učitelů (ti začínají znakem #) zapsaných či působících v kurzu.
  • Skupiny - seznam skupin definovaných v tomto kurzu.
  • Členové vybrané skupiny - po označení řádku se skupinou se v tomto sloupci zobrazí seznam uživatelů přiřazených do vybrané skupiny.

Pod každým sloupcem jsou umístěna tlačítka s možnostmi pro daný sloupec, např. pro přidání vybraných uživatelů do označené skupiny apod.

Chyba při vytváření náhledu: Náhled nelze uložit na dané místo.
Formuláře pro ruční přiřazování uživatelů do skupin


Chyba při vytváření náhledu: Náhled nelze uložit na dané místo.
Tip: Pro označení více uživatelů můžete použít levé tlačítko myši v kombinaci s klávesou Ctrl nebo Shift (Windows) nebo Apple (Mac OS).

Automatické zařazení do skupiny na základě klíče k zápisu

Pomocí tlačítka Upravit nastavení skupiny nastavte klíč k zápisu pro jednotlivé skupiny. Nastavte též globální klíč k zápisu v nastavení kurzu – bez něj by studenti vůbec nebyli vyzváni k zadávání klíče k zápisu.

Každé skupině účastníků kurzu sdělte klíč k zápisu do "jejich" skupiny (například na první prezenční hodině, e-mailem apod). Studenti budou při zápisu do kurzu automaticky zařazeni do skupiny podle použitého klíče. Pokud zadají klíč, který jste definovali na úrovni celého kurzu, nebudou zařazeni do žádné skupiny.

Zařazení do skupin při importu uživatelů z textového souboru

Správce stránek má možnost vkládat do Moodlu nové uživatele mj. dávkově z textového souboru. V importním souboru lze nastavit také kurzy a uvnitř nich i skupiny, do kterých mají být vkládaní uživatelé zapsáni.

Členství ve více skupinách

Moodle1.6 Skupiny se objevily ve verzi 1.5. V ní mohl být účastník kurzu členem pouze jedné skupiny. Od verze 1.6 mohou být účastníci kurzu členy více skupin. Uživatel nemusí být členem žádné skupiny.

K čemu je dobré mít skupinové uspořádání

  • Při známkování úkolů nebo kontrole testů si můžete jednoduše a viditelně rozdělit účastníky kurzu na několik skupin (např. podle školní třídy, studijního kruhu, běhu kurzu apod.).
  • Oddělenými skupinami se myslí oddělené z pohledu studenta na studenta. Student v tomto případě nikdy nepozná, že v kurzu jsou i jiní studenti, než jsou ti v jeho skupině. Neuvidí je ani v Účastnících, ani v Anketách (jako hlasy navíc), ani ve Workshopech či diskuzích apod.

Co se skupinami nevyřeší a jak to obejít

Platí pravidlo, že všichni vidí v kurzu všechno, nezávisle na skupinách. Skupinami nemůžete (zatím) omezit viditelnost/přístupnost činnosti nebo studijního materiálu.

V současnosti existuje několik neoficiálních úprav kódu, jak docílit toho, aby oddělené skupiny viděly každá jiné činnosti nebo materiály. Najít se dají v této diskusi na moodle.org.

Externí odkazy