Modul Databáze: Porovnání verzí

Z MoodleDocs
Přejít na:navigace, hledání
(Stránka Modul Databáze přemístěna na stránku Modul Databaze: Sjednocení názvů -- raději bez diakritiky, ať to vypada v prohlizeci lidsky.)
 
 
(Není zobrazeno 10 mezilehlých verzí od 3 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
#redirect [[Modul Databaze]]
{{Modul}}
 
'''Modul Databáze''' umožňuje učitelům a/nebo studentům vytvářet, prohlížet a prohledávat kolekci záznamů vztahujících se k libovolnému tématu. Formát a struktura těchto záznamů prakticky nemají omezení, kromě jiného mohou záznamy obsahovat obrázky, datové soubory, hypertextové odkazy, číselné údaje, texty ad.
 
== Použití modulu ==
* Po založení databáze lze definovat [[Moduly/Databáze/Pole_databáze|pole]] odpovídající povaze shromažďovaných údajů. Například databáze slavných obrazů může obsahovat pole typu obrázek s názvem ''obraz'' pro vložení digitální podoby obrazu a dvě textová pole nazvaná ''autor'' and ''název'' pro zadání jména autora a díla.
* Následně je možné upravit [[Moduly/Databáze/Šablony_databáze|šablony databáze]] a změnit způsob zobrazení záznamů.
* Upozornění: Pokud později upravujete či přidáváte pole databáze, je nutné promítnout změny do zobrazení. K tomu lze buď použít tlačítko Generovat výchozí šablonu, nebo šablonu ručně upravit.
* Hned poté mohou učitelé a/nebo studenti začít vkládat záznamy a (volitelně) komentovat a známkovat příspěvky ostatních. Záznamy lze prohlížet po jednom, prohlížet jako seznam nebo je prohledávat a třídit.
 
== Hodnocení záznamů v databázi ==
 
Modul databáze umožňuje příspěvky hodnotit, ale přidělené známky se až do verze 1.8 včetně neprojevují v [[Známky|klasifikaci]]. Od verze 1.9 probíhá hodnocení záznamů obdobně, jako je tomu v případě diskusních fór - student získává za celou činnost známku vypočtenou jako průměr dílčích známek za jednotlivé záznamy.
{{Tip}} Ve verzích 1.6, 1.7 a 1.8 lze hodnocení řešit tak, že spolu s databází založíte [[Modul Úkol|úkol]] typu offline činnost, jehož zadáním je vložit záznam(y) do databáze. Poté, co zkontrolujete záznam(y) v databázi, přidělíte známku v úkolu. Hodnocení úkolů se v přehledu bodů a známek zobrazuje.
 
== Příklady databází ==
 
Na stránce Moodle.org jsou v provozu tři instance modulu Databáze:
 
* [http://moodle.org/mod/data/view.php?id=6140 Moodle Buzz] – databáze knih, autorů a odkazů na články zabývající se Moodlem;
* [http://moodle.org/mod/data/view.php?d=26 Motivy] – databáze [[Motiv|motivů]] pro Moodle spolu s náhledy, soubory ke stažení a komentáři uživatelů;
* [http://moodle.org/mod/data/view.php?d=13 Moduly] – databáze modulárních komponent Moodlu včetně odkazů (stažení, dokumentace, diskuse) a dalších informací (správce, typ modulu, požadavky pro instalaci); zahrnuty jsou i moduly třetích stran.
 
== Náměty pro výuku ==
 
Modul Databáze lze použít například pro:
 
* spolupráci na sestavení kolekce webových odkazů/knih/odkazů na články vztahujících se k určitému tématu;
* zobrazení forografií/plakátů/webových stránek/básní vytvořených studenty – studenti mohou práce komentovat a hodnotit;
* ukládání sešitů (Word, OpenOffice) a následné hodnocení a komentáře od spolužáků. Další výhodou je dostupnost sešitů z domova.
* vytvoření [http://moodle.org/mod/forum/discuss.php?d=52699 prostoru pro ukládání souborů studenty]
* vyplňování protokolu o měření ve fyzice, chemii a dalších přírodních vědách
 
== Související odkazy ==
 
* [[Modul_Slovnik|Modul Slovník]] – poskytuje podobnou funkcionalitu, zaměřenou ovšem úžeji na textové a nestrukturované záznamy; je dostupný i pro dřívější verze Moodlu.
* [http://treadwell.cce.cornell.edu/moodle_doc/database_moodle/index.html Webová prezentace představující modul Databáze a jeho použití modulu krok za krokem]
[[en:Database module]]

Aktuální verze z 8. 11. 2007, 08:29


Modul Databáze umožňuje učitelům a/nebo studentům vytvářet, prohlížet a prohledávat kolekci záznamů vztahujících se k libovolnému tématu. Formát a struktura těchto záznamů prakticky nemají omezení, kromě jiného mohou záznamy obsahovat obrázky, datové soubory, hypertextové odkazy, číselné údaje, texty ad.

Použití modulu

  • Po založení databáze lze definovat pole odpovídající povaze shromažďovaných údajů. Například databáze slavných obrazů může obsahovat pole typu obrázek s názvem obraz pro vložení digitální podoby obrazu a dvě textová pole nazvaná autor and název pro zadání jména autora a díla.
  • Následně je možné upravit šablony databáze a změnit způsob zobrazení záznamů.
  • Upozornění: Pokud později upravujete či přidáváte pole databáze, je nutné promítnout změny do zobrazení. K tomu lze buď použít tlačítko Generovat výchozí šablonu, nebo šablonu ručně upravit.
  • Hned poté mohou učitelé a/nebo studenti začít vkládat záznamy a (volitelně) komentovat a známkovat příspěvky ostatních. Záznamy lze prohlížet po jednom, prohlížet jako seznam nebo je prohledávat a třídit.

Hodnocení záznamů v databázi

Modul databáze umožňuje příspěvky hodnotit, ale přidělené známky se až do verze 1.8 včetně neprojevují v klasifikaci. Od verze 1.9 probíhá hodnocení záznamů obdobně, jako je tomu v případě diskusních fór - student získává za celou činnost známku vypočtenou jako průměr dílčích známek za jednotlivé záznamy.

Chyba při vytváření náhledu: Náhled nelze uložit na dané místo.
Tip: Ve verzích 1.6, 1.7 a 1.8 lze hodnocení řešit tak, že spolu s databází založíte úkol typu offline činnost, jehož zadáním je vložit záznam(y) do databáze. Poté, co zkontrolujete záznam(y) v databázi, přidělíte známku v úkolu. Hodnocení úkolů se v přehledu bodů a známek zobrazuje.

Příklady databází

Na stránce Moodle.org jsou v provozu tři instance modulu Databáze:

  • Moodle Buzz – databáze knih, autorů a odkazů na články zabývající se Moodlem;
  • Motivy – databáze motivů pro Moodle spolu s náhledy, soubory ke stažení a komentáři uživatelů;
  • Moduly – databáze modulárních komponent Moodlu včetně odkazů (stažení, dokumentace, diskuse) a dalších informací (správce, typ modulu, požadavky pro instalaci); zahrnuty jsou i moduly třetích stran.

Náměty pro výuku

Modul Databáze lze použít například pro:

  • spolupráci na sestavení kolekce webových odkazů/knih/odkazů na články vztahujících se k určitému tématu;
  • zobrazení forografií/plakátů/webových stránek/básní vytvořených studenty – studenti mohou práce komentovat a hodnotit;
  • ukládání sešitů (Word, OpenOffice) a následné hodnocení a komentáře od spolužáků. Další výhodou je dostupnost sešitů z domova.
  • vytvoření prostoru pro ukládání souborů studenty
  • vyplňování protokolu o měření ve fyzice, chemii a dalších přírodních vědách

Související odkazy