Soubory kurzu

Přejít na: navigace, hledání


Tato volba v bloku Správa je přístupná učitelům a správcům. Umožňuje učitelům nahrávat soubory jako pdf, dokumenty, obrázky, prezentace a jiné do svého kurzu. Ve skutečnosti umožňuje nahrát libovolný digitální obsah (všechny činnosti a studijní materiály), který se má ukazovat ve vašem kurzu.

Popis okna

Po otevření odkazu Soubory v bloku Správa vidíte seznam již nahraných souborů, který má 4 sloupce: jméno soubory, velikost, datum poslední změny a akci, jakou můžete se souborem (nebo složkou) provést. Použijete-li rozbalovací box vlevo dole pod soubory, můžete označené soubory přesouvat do jiné složky nebo je mazat nebo zabalit do zip archivu. Označovat soubory můžete buď jeden po druhém pomocí zašrtávátka před názvem souboru nebo hromadně pomocí tlačítek 'Vybrat vše' a 'Odznačit vše'. Na stránce jsou ještě dvě tlačítka: 'Vytvoř složku' a 'Vložit soubor' - obě dvě jsou pod seznamem souborů:

Chyba při vytváření náhledu: Náhled nelze uložit na dané místo.

Vložit soubor

Klikněte na tlačítko 'Vložit soubor' a na další straně se objeví standardní dialog pro vkládání souboru. Kliknutím na tlačítko 'Procházet' se dostáváte na svůj disk, kde vyberete požadovaný soubor a pak zvolíte 'Vložit tento soubor'. Soubor by se měl okamžitě objevit v seznamu souborů.

Vložit více souborů najednou

Při vkládání souborů můžete nahrát maximálně jeden soubor v jeden okamžik. Tento soubor však může být i archiv zip, který může obsahovat desítky souborů a ušetřit tak čas. Jakmile nahrajete zip archiv, Moodle to pozná a nabídne vám akci 'Rozbalit'. Po kliknutí na tento odkaz můžete soubory v něm rozbalit a mít je tak v kurzu přístupné.

Náhled

Klikněte na název souboru, chcete-li vidět, co v kterém souboru je. Váš prohlížeč vám nabídne buď stažení nebo rovnou oetvření daného souboru.

Aktualizace již vložených souborů

HTML a textové soubory se dají upravovat přímo na místě.

Ostatní soubory musíte upravit lokálně na svém počítači a pak je znovu nahrát do souborů kurzu. Při nahrávání souboru se stejným jménem bude starý soubor automaticky přepsán. Pokud hned po aktualizaci soubor otevřete, abyste si ověřili, že se v pořádku uložila nová verze, může se stát, že se vám po kliknutí na odkaz otevře stará verze souboru.

Nepropadejte panice, všechno jste udělali správně, jen vám technika klade do cesty překážku: pokud jste daný dokument v Moodlu otevřeli těsně před aktualizací, uložil se celý soubor do dočasné paměti (tzv. cache) vašeho počítače. Při pokusu otevřít aktualizovaný soubor vám potom prohlížeč nabídne přednostně právě soubor z dočasné paměti, i když na serveru, tj. v Moodlu, už je úspěšně uložena aktualizovaná verze.

Moodle se tomuto chování snaží předcházet, ale žádná z použitých metod nefunguje naprosto spolehlivě (nejde jen o problém Moodlu, stejně "postiženy" jsou v podstatě všechny webové aplikace). Pokud chcete skutečně ověřit, že jste do kursu úspěšně vložili aktualizovaný soubor, máte dvě základní možnosti:

  1. Neotvírat soubor přímo z prohlížeče, ale stáhnout si jej na počítač (ve vyskakovacím okně po kliknutí na odkaz vyberete Uložit namísto Otevřít) a po uložení jej otevřít přímo z pevného disku;
  2. Ručně vyprázdnit dočasnou paměť prohlížeče a otevřít soubor až po provedení této operace:
    • v prohlížeči Microsoft Internet Explorer postupujte následovně: Nástroje --> Možnosti Internetu --> záložka Obecné, sekce Dočasné soubory Internetu --> tlačítko Odstranit soubory --> v potvrzovacím okně stiskněte tlačítko OK;
    • v prohlížeči Mozilla Firefox 2.0 je postup následující: Nástroje --> Vymazat důvěrná data --> zaškrtnout Vyrovnávací paměť --> stisknout tlačítko OK.


Poznámka pro správce: Čas, který jsou soubory v cache, můžete změnit pomocí $CFG->filelifetime=60; (př. 1 minuta) v souboru config.php.

Složky

Zde můžete vytvářet jednoduše i složky/adresáře a ty pak celé zpřístupňovat studentům použitím studijního materiálu typu Zobrazit adresář.