MoodleDocs:Jak přispívat

Přejít na: navigace, hledání

Jaká zde panují pravidla?

 1. Nebojte se vytvářet nové články. Nejdůležitější je obsah – pokud jste schopni a ochotni přeložit články z anglické dokumentace nebo napsat autorský příspěvek, ale nemáte zkušenosti s wiki a nemíníte seznamování s ní věnovat příliš času, přečtěte si několik níže uvedených jednoduchých pokynů a bez bázně vytvářejte nové stránky. O technické záležitosti se následně postarají jiní uživatelé.
 2. Až dokončíte práci na článku, vložte na jeho začátek řetězec {{Editorovi}} a článek uložte. Tím do článku vložíte úvodní text ze šablony Editorovi a současně zařadíte článek do Kategorie:Články k editaci. Dáte tak editorům dokumentace vědět, že mohou článek přehlédnout a případně obsahově či formálně/technicky doplnit.
 3. Další základní pravidla jsou popsána na stránce Štábní kultura.

S jakou stránkou začít?

Možností je několik, vyberte si tu, která vám vyhovuje:

 • Obecně platí, že žádány jsou zejména neúplné stránky. U nich je navíc ta výhoda, že často již obsahují základ struktury, takže můžete „odkoukat“ styl a formátování místních stránek.
 • Vítána je dále pomoc při překladu prázdných stránek, to je takových, které byly pouze založeny, ale dosud neobsahují žádný český text. Snažíme se, aby prázdné stránky obsahovaly alespoň odkazy na anglickou dokumentaci.
 • Další možností je podívat se na seznam žádaných stránek, to je takových, na které vede z jedné či více již založených stránek odkaz, ale cílová stránka ještě nebyla vytvořena. Pro překlad takové stránky je obvykle potřeba nejdříve dohledat její předlohu v anglické dokumentaci.
 • Konečně je také možné postupovat tematicky, tj. věnovat se systematicky nějaké vymezené oblasti. Potřebné by bylo zejména zpracování těchto částí dokumentace:
  • Nápověda k modulům činností. Podívejte se na seznam modulů, vyberte si některý, najděte si odpovídající nápovědu v anglickém seznamu standardních či nestandardních modulů a začněte překládat.
  • Nápověda pro učitele. Na české stránce Rukověť učitele je jednak velké množství červených odkazů na články, které ještě nebyly vytvořeny (stačí na odkaz kliknout a začít překládat), jednak odkaz na zdrojovou anglickou stránku (v levém panelu „V jiných jazycích“).

Jak založit stránku?

Založení nové stránky obvykle probíhá ve dvou krocích:

 1. Nejprve je v textu některého článku vytvořen odkaz na novou, zatím nevytvořenou stránku. Odkazy vedoucí na neexistující stránky jsou vyznačeny červeně.
 2. Druhý krok spočívá v tom, že na červený odkaz kliknete. Jste přeneseni do editačního okna pro úpravu stránky. Název stránky je určen odkazem, na který jste klikli v prvním kroku. O pojmenování stránky se tedy už v tuto chvíli nemusíte starat: do editačního pole vepište text a uložte jej – tím je nová stránka založena. ;)

Z počátku budete stránky zakládat tak, že kliknete na některý už připravený červený odkaz. Další odkazy na nové stránky pak už budete vkládat do překládaných stránek sami.

Poznámka: Než budete moci vytvářet stránky, musíte se přihlásit. Další informace najdete na stránce pro přihlášení.

Jak editovat stránku?

Prohlédněte si stránku Nápověda:Jak editovat stránku.