Development:Windows Installer anywhere
PLAN DE LECŢIE
Clasa :a VIIIa
Data : 29.01.2010
Discipilna: Matematică-algebră
Titlul lecţiei:Ecuaţia de gradul al II-lea
Tipul: lecţie de recapitulare şi sistematizare
Obiective operaţionale: La sfârşitul orei elevul va fi capabil :
• Să cunoască formele unei ecuaţii de gradul al II-lea completă si incompletă;
• Să reproducă si să aplice formula discriminantului si formulă de rezolvare a ecuaţiei ax2+bx+c= 0
• Să anticipeze numarul de soluţii reale ale ecuaţiei ax2+bx+c= 0
• Să rezolve ecuaţii reductibile la forma ax2+bx+c= 0
• Să aplice metodele cele mai potrivite în scopul eficientizării rezolvărilor
• Să manifeste perseverenţa si interes pentru rezolvarea ecuaţiei de gradul al II-lea
Obiective specifice lecţiei:
a)cognitive:
-să-şi însuşeasca formula discriminantului si formula de rezolvare a ecuaţiei de gradul al II-lea ax2+bx+c= 0
b)formative:
-să poată determina dacă o ecuaţie de gradul al II-lea are sau nu soluţii şi în caz afirmativ să ştie să le determine folosind formula de rezolvare;
-să prezinte într-o maniera clară, corectă şi concisă, oral sau scris succesiunea paşilor de rezolvare a ecuaţiei de gradul al II-lea folosind terminologia si noţiunile adecvate;
c)afective:
-dezvoltarea dorinţei de a cunoaşte cât mai bine ecuaţia de gradul al II-lea
Metode si procedee:
conversaţia euristica, explicaţia, demonsţratia, exerciţiul, observaţia, munca individuala, expunerea;
Resurse:
a)materiale:
-manual alternativ clasa a VIII,culegere Mate 2000(Anton Negrilă),metodica predarii matematicii in gimnaziu
-cretă albă, colorată, caiete de notiţe,planse,fişe de lucru, fişă de evaluare;
b)umane:
-clasă omogenă cu cunoştinţe ce necesită consolidare;
-activităţi frontale,individuale;
c)timp: 1 h;
Scenariu didactic:
1.Moment organizatoric
-verificarea prezenţei elevilor si notarea absenţelor in catalog;
-verificarea ţinutei elevilor si celor necesare defaşurarii orei
-asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfaşurare a orei
2.Capterea atenţiei -verificarea temei elevilor prin sondaj folosind dialogul profesor –elev, elev-elev,prin confruntarea rezultatelor. In cazul in care apar diferenţe mari la rezultat se rezolvă exerciţiile la tablă;
3.Informarea elevilor asupra lecţiei In cadrul orei de astăzi vom recapitula si sistematiza cunoştinţele referitoare la ecuaţia de gradul al II-lea iar la sfârsâşitul orei toţi elevii vor trebui să ştie să rezolve o ecuaţie de gradul al II-lea
4.Verificarea cunoştinţelor Se propune elevilor o activitate interactiva frontală în care elevii vor scrie la tablă şi în caietele de notiţe forma ecuaţiei de gradul al II-lea, formula discriminantului si formula de rezolvare a ecuaţiei si numarul de soluţii a ecuaţiei din condiţiile discriminantului
5.Consolidarea cunoştinţelor si asigurarea feed-back-ului Se propune elevilor o fişă de lucru ce conţine: -aplicaţii ce conduc la obţinerea formulei de rezolvare a ecuaţiei de gradul al II-lea -identificarea condiţiilor ca o ecuaţie sa aiba soluţii reale sau nu; -exerciţii de validare a condiţiilor impuse discriminantului pentru ca o ecuaţie să aibă sau nu soluţii reale; -găsirea unor metode alternative de rezolvare a ecuaţiei de gradul al II-lea
6.Retenţia si transferul Profesorul propune elevilor o fişă de evaluare în care fiecare elev va avea de rezolvat o ecuaţie de gradul al II-lea, -profesorul va accentua astfel importanţa asimilarii de către elevi a acestor cunoştinţe referitoare la ecuaţia de gradul al II-lea cunoştinţe necesare in capitolul următor Simplificarea expresiilor
7.Tema pentru acasa -manual pagina 76 problemele 1,2,3 +problemele rămăse din fisă -indicaţii la temă; 9.Aprecieri -se notează elevii ce s-au evidentiat in timpul orei
ECUATIA DE GRADUL AL II-LEA Clasa a VIIIa -A Profesor: Andrei ( Foaltin ) Andrea Bianca
FIŞĂ DE LUCRU
1.Rezolvă ecuaţiile: A. a)(x-1)2-(x+3)3=x2-28 B. a) x2-2x-1=0 b)(x-1)(x-2)=12 b) 2x2-4x+ 2 =0 c)x2 + x -1 =0 c) 2x2-50=0 d)-3x2 + x = -1 d) (x-3)2=0
2.Formaţi ecuaţiile de gradul al II-lea pentru valorile rădăcinilor x1 si x2 cunoscute:
a) x1 = -5; x2 = 3 c) x1 = ; x2= ;
b) x1 = ; x2 = -2 d) x1 = 2 ; x2 = 5
3. Calculează lungimea laturilor unui triunghi dreptunghic cu catetele de x+1 si x si ipotenuza de 2x.