Ero sivun ”Moodle-rinki, syksy 2021, SeAMK” versioiden välillä
MoodleDocsista
p (Osallistujalista päivitetty) |
pEi muokkausyhteenvetoa |
||
(22 välissä olevaa versiota 12 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 11: | Rivi 11: | ||
Microsoft Teams (saat linkin ilmoittautumalla mukaan) | Microsoft Teams (saat linkin ilmoittautumalla mukaan) | ||
'''Ilmoittautuminen | '''Ilmoittautuminen:''' | ||
Suljettu. Tarpeen mukaan ota yhteyttä Riikkaan tai Mattiin (SeAMK) | |||
== Aihetoiveet == | == Aihetoiveet == | ||
Toive + (toiveen esittäjä) | Toive + (toiveen esittäjä) | ||
Rivi 19: | Rivi 19: | ||
* arviointikirjan [https://docs.moodle.org/311/en/Grade_calculations laskukaavat]. Vinkkejä ja parhaita käytäntöjä (Matti Mäkelä) | * arviointikirjan [https://docs.moodle.org/311/en/Grade_calculations laskukaavat]. Vinkkejä ja parhaita käytäntöjä (Matti Mäkelä) | ||
* analytiikkamahdollisuudet Moodlessa (esim. Analytics, mRaportointi, ym. (MM)) | * analytiikkamahdollisuudet Moodlessa (esim. Analytics, mRaportointi, ym. (MM)) | ||
* Mitkä H5P-tyypit tukevat vastausten tarkistusta ja lähettämistä? Entä suoritustietojen tallentumista tai suoritustietojen kertymistä arviointikirjaan? (Kirsi Jaakkola) | * [https://jaanaparkkila.fi/H5P/ H5P-haasteet ja -mahdollisuudet, artikkeli Jaana Parkkila OSAO]; Mitkä H5P-tyypit tukevat vastausten tarkistusta ja lähettämistä? Entä suoritustietojen tallentumista tai suoritustietojen kertymistä arviointikirjaan? (Kirsi Jaakkola) | ||
* Moodle-miitti 2022, 30.5. aamupäivällä Zoomissa. Aikaisempina vuosina tämä on ollut HY:n sisäinen tapahtuma, mutta nyt ajattelimme laajentaa sen julkiseksi tilaisuudeksi, Suomen omaksi MoodleMootiksi. CfP julkaistaan tammikuussa. Kaksikielinen (FI/EN) tilaisuus. (Heikki Wilenius) | |||
* STACK tulevissa Moodlen versioissa 3.10., 3.11 ja 4, nyt tueksi merkitty 3.9 asti (Sami Simpanen) | |||
* Moodlen kategoriat. Mitä jos kaikki Pepistä tulevat kurssit olisivatkin samassa kategoriassa ja vain manuaalisesti perustettavat kurssit, esim. TKI siirreltäisiin sopiviin kategorioihin? Edut vs. haitat? (MM) | |||
* Planet eStream Moodlessa. Kokemukset hyvässä ja pahassa? (MM) | |||
== Kuulumiset ja suunnitelmat - täydentäkää tähän == | == Kuulumiset ja suunnitelmat - täydentäkää tähän == | ||
Organisaatio: mitä Moodlen osalta seuraavana tapahtumassa | Organisaatio: mitä Moodlen osalta seuraavana tapahtumassa | ||
== Osallistujat == | * LUT/LAB: nyt versio 3.9, tarkoitus päivittää kesällä 2022 versioon 4.1, riippuen kehityksen tilanteesta | ||
Etunimi Sukunimi, organisaatio | * Aalto: käytössä 3.10, Kesällä 2022 versioon 4.xx. | ||
* SeAMK: Käytössä 3.9. Jatketaan keskustelua neloseen päivittämisestä arviolta 2/2022 (päivitys todennäköinen vuoden kuluessa). Valmisteilla Peppi-Moodle integraatio, organisaatiouudistuksesta johtuva rakenteen muutos ja uusi käyttötapa mRaportoinnille (opojen työkaluksi) | |||
* UTU: Käytössä versio 3.9.11. Kesällä 2022 versioon 4.xx. Keskeisinä projekteina moodle-peppi-integraatio ja mahdollinen teeman päivitys. | |||
* ÅA: Käytössä versio 3.9. Suunnitelmissa 4.1 ensi kesänä. Viime kesänä poistetiin LDAP kirjautuminen ja siirryttiin käyttämään ainoastaan HAKA. Kickstarter plugin otettiin käyttöön tällä viikolla. | |||
* HAMK: käytössä versio 3.9.11. Kesällä 2022 versioon 4. | |||
* HY: vuoden vaihteessa versioon 3.11. Liityimme [https://moodleassociation.org/ MUA]:aan, tulkaa muutkin! | |||
* XAMK: käytössä 3.10, kesällä 2022 päivitys, versio riippuu kehityksen tilanteesta. Ensi vuonna myös Peppi-Moodle-integraation pilotointi ja käyttöönotto; alustojen luonti Pepistä ja arvosanaehdotusten vienti Moodlesta Peppiin. | |||
* HH: käytössä 3.9, keväällä tutkitaan M4.1 versiota ja seuraavaan LTS versioon siirtymistä, kickstart käytössä, Peppi-Moodle integraatio työtilojen luonnissa ja osallistujien synkronoinnissa, mConnect Moodle-Teams integraation testaus menossa | |||
* JYU: Käytössä 3.9 versio, kesällä tarkoitus siirtyä 4.x versioihin. Organisaation brändin mukaista teemaa kehitelty nelosversioon. | |||
* JAMK: käytössä 3.9 ja kesällä suunnitelmissa siirtyä 4.x versioon. Peppi-Moodle integraatio perustaa kurssipohjan ja vie mennessään opettaja- ja opiskelijatiedot kurssialueelle. Tavoitteena saada arvioinnin vienti Peppiin automatisoitua, kun arviointikirjan käyttö on kunnossa laajemmin eri toteutuksilla. Moodlessa ovat käytössä myös Turnitin Similarity ja Stack. | |||
<blockquote> | |||
== Osallistujat (43) == | |||
</blockquote>Etunimi Sukunimi, organisaatio | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|1. | |||
|Andreas | |Andreas | ||
|Lawast | |Lawast | ||
|ÅBO | |ÅBO | ||
|- | |- | ||
|2. | |||
|Anna | |Anna | ||
|Kamula | |Kamula | ||
|HY | |HY | ||
|- | |- | ||
|3. | |||
|Anna-Maria | |Anna-Maria | ||
|Laattala | |Laattala | ||
|JYU | |JYU | ||
|- | |- | ||
|4. | |||
|Antti | |Antti | ||
|Rönkkö | |Rönkkö | ||
|Haaga-Helia | |Haaga-Helia | ||
|- | |- | ||
|5. | |||
|Antti | |Antti | ||
|Suonpää | |Suonpää | ||
|SAMK | |SAMK | ||
|- | |- | ||
|6. | |||
|Ari | |Ari | ||
|Puttonen | |Puttonen | ||
|JYU | |JYU | ||
|- | |- | ||
|7. | |||
|Ari | |Ari | ||
|Moilanen | |Moilanen | ||
|Metropolia | |Metropolia | ||
|- | |- | ||
|8. | |||
|Eija | |||
|Suokari | |||
|UTU | |||
|- | |||
|9. | |||
|Erno | |Erno | ||
|Vanhala | |Vanhala | ||
|LUT | |LUT | ||
|- | |- | ||
|10. | |||
|Esa | |Esa | ||
|Salmio | |Salmio | ||
|Aalto | |Aalto | ||
|- | |- | ||
|11. | |||
|Heikki | |Heikki | ||
|Wilenius | |Wilenius | ||
|HY | |HY | ||
|- | |- | ||
|12. | |||
|Isto | |||
|Laapio | |||
|Mediamaisteri | |||
|- | |||
|13. | |||
|Jaana | |Jaana | ||
|Nuuttila | |Nuuttila | ||
|HAMK | |HAMK | ||
|- | |- | ||
|14. | |||
|Jaana | |Jaana | ||
|Brinck | |Brinck | ||
|Aalto | |Aalto | ||
|- | |- | ||
|15. | |||
|Janne | |Janne | ||
|Mikkola | |Mikkola | ||
|UTU | |UTU | ||
|- | |- | ||
|16. | |||
|John | |John | ||
|Sjöholm | |Sjöholm | ||
|ÅBO | |ÅBO | ||
|- | |- | ||
|17. | |||
|Jukka | |Jukka | ||
|Juhala | |Juhala | ||
|SAMK | |SAMK | ||
|- | |- | ||
|18. | |||
|Jukka | |||
|Matikainen | |||
|LUT | |||
|- | |||
|19. | |||
|Kirsi | |Kirsi | ||
|Jaakkola | |Jaakkola | ||
|HAMK | |HAMK | ||
|- | |- | ||
|20. | |||
|Leena | |Leena | ||
|Koskimäki | |Koskimäki | ||
|HAMK | |HAMK | ||
|- | |- | ||
|21. | |||
|Lena | |Lena | ||
|S. | |S. | ||
|HY | |HY | ||
|- | |- | ||
|22. | |||
|Luis | |Luis | ||
|Costa | |Costa | ||
|Aalto | |Aalto | ||
|- | |- | ||
|23. | |||
|Margit | |||
|Koivumaa | |||
|HY | |||
|- | |||
|24. | |||
|Mari | |Mari | ||
|Varonen | |Varonen | ||
|JAMK | |JAMK | ||
|- | |- | ||
|25. | |||
|Matti | |Matti | ||
|Mäkelä | |Mäkelä | ||
|SeAMK | |SeAMK | ||
|- | |- | ||
|26. | |||
|Mika | |||
|Pulkkinen | |||
|LUT | |||
|- | |||
|27. | |||
|Mikko | |Mikko | ||
|Lammi | |Lammi | ||
|TUNI | |TUNI | ||
|- | |- | ||
|28. | |||
|Pasi | |Pasi | ||
|Häkkinen | |Häkkinen | ||
|TUNI | |TUNI | ||
|- | |- | ||
|29. | |||
|Petri | |||
|Hörkkö | |||
|UTU | |||
|- | |||
|30. | |||
|Päivi | |||
|Pihlajamäki | |||
|Mediamaisteri | |||
|- | |||
|31. | |||
|Riikka | |Riikka | ||
|Muurimäki | |Muurimäki | ||
|SeAMK | |SeAMK | ||
|- | |- | ||
|32. | |||
|Sami | |Sami | ||
|Simpanen | |Simpanen | ||
|LUT | |LUT | ||
|- | |- | ||
|33. | |||
|Sanna | |Sanna | ||
|Paananen | |Paananen | ||
|JAMK | |JAMK | ||
|- | |- | ||
|34. | |||
|Simo | |Simo | ||
|Niiranen | |Niiranen | ||
|UEF | |UEF | ||
|- | |- | ||
|35. | |||
|Sisko | |Sisko | ||
|Minkkinen | |Minkkinen | ||
|JAMK | |JAMK | ||
|- | |- | ||
|36. | |||
|Suvi | |Suvi | ||
|Junes | |Junes | ||
|TUNI | |TUNI | ||
|- | |- | ||
|37. | |||
|Tarja | |Tarja | ||
|Moilanen | |Moilanen | ||
|JAMK | |JAMK | ||
|- | |- | ||
|38. | |||
|Teemu | |||
|Paukku | |||
|UTU | |||
|- | |||
|39. | |||
|Tiia | |Tiia | ||
|Tenhunen | |Tenhunen | ||
|JAMK | |JAMK | ||
|- | |- | ||
|40. | |||
|Tiina | |Tiina | ||
|Lehtonen | |Lehtonen | ||
|Aalto | |Aalto | ||
|- | |- | ||
|41. | |||
|Toni | |Toni | ||
|Lamminaho | |Lamminaho | ||
|JAMK | |JAMK | ||
|- | |- | ||
|42. | |||
|Vesajoona | |Vesajoona | ||
|Salonen | |Salonen | ||
|Haaga-Helia | |Haaga-Helia | ||
|- | |||
|43. | |||
|Riikka | |||
|Räikkönen | |||
|Xamk | |||
|} | |} |
Nykyinen versio 15. joulukuuta 2021 kello 12.44
Aika ja paikka
Aika:
Keskiviikko 15.12.2021 klo 12.00 - 17.00
Paikka:
Microsoft Teams (saat linkin ilmoittautumalla mukaan)
Ilmoittautuminen:
Suljettu. Tarpeen mukaan ota yhteyttä Riikkaan tai Mattiin (SeAMK)
Aihetoiveet
Toive + (toiveen esittäjä)
- moodle.org/fi sivujen päivitys. Sivuilla paljon vanhentunutta tietoa (Esa Salmio)
- arviointikirjan laskukaavat. Vinkkejä ja parhaita käytäntöjä (Matti Mäkelä)
- analytiikkamahdollisuudet Moodlessa (esim. Analytics, mRaportointi, ym. (MM))
- H5P-haasteet ja -mahdollisuudet, artikkeli Jaana Parkkila OSAO; Mitkä H5P-tyypit tukevat vastausten tarkistusta ja lähettämistä? Entä suoritustietojen tallentumista tai suoritustietojen kertymistä arviointikirjaan? (Kirsi Jaakkola)
- Moodle-miitti 2022, 30.5. aamupäivällä Zoomissa. Aikaisempina vuosina tämä on ollut HY:n sisäinen tapahtuma, mutta nyt ajattelimme laajentaa sen julkiseksi tilaisuudeksi, Suomen omaksi MoodleMootiksi. CfP julkaistaan tammikuussa. Kaksikielinen (FI/EN) tilaisuus. (Heikki Wilenius)
- STACK tulevissa Moodlen versioissa 3.10., 3.11 ja 4, nyt tueksi merkitty 3.9 asti (Sami Simpanen)
- Moodlen kategoriat. Mitä jos kaikki Pepistä tulevat kurssit olisivatkin samassa kategoriassa ja vain manuaalisesti perustettavat kurssit, esim. TKI siirreltäisiin sopiviin kategorioihin? Edut vs. haitat? (MM)
- Planet eStream Moodlessa. Kokemukset hyvässä ja pahassa? (MM)
Kuulumiset ja suunnitelmat - täydentäkää tähän
Organisaatio: mitä Moodlen osalta seuraavana tapahtumassa
- LUT/LAB: nyt versio 3.9, tarkoitus päivittää kesällä 2022 versioon 4.1, riippuen kehityksen tilanteesta
- Aalto: käytössä 3.10, Kesällä 2022 versioon 4.xx.
- SeAMK: Käytössä 3.9. Jatketaan keskustelua neloseen päivittämisestä arviolta 2/2022 (päivitys todennäköinen vuoden kuluessa). Valmisteilla Peppi-Moodle integraatio, organisaatiouudistuksesta johtuva rakenteen muutos ja uusi käyttötapa mRaportoinnille (opojen työkaluksi)
- UTU: Käytössä versio 3.9.11. Kesällä 2022 versioon 4.xx. Keskeisinä projekteina moodle-peppi-integraatio ja mahdollinen teeman päivitys.
- ÅA: Käytössä versio 3.9. Suunnitelmissa 4.1 ensi kesänä. Viime kesänä poistetiin LDAP kirjautuminen ja siirryttiin käyttämään ainoastaan HAKA. Kickstarter plugin otettiin käyttöön tällä viikolla.
- HAMK: käytössä versio 3.9.11. Kesällä 2022 versioon 4.
- HY: vuoden vaihteessa versioon 3.11. Liityimme MUA:aan, tulkaa muutkin!
- XAMK: käytössä 3.10, kesällä 2022 päivitys, versio riippuu kehityksen tilanteesta. Ensi vuonna myös Peppi-Moodle-integraation pilotointi ja käyttöönotto; alustojen luonti Pepistä ja arvosanaehdotusten vienti Moodlesta Peppiin.
- HH: käytössä 3.9, keväällä tutkitaan M4.1 versiota ja seuraavaan LTS versioon siirtymistä, kickstart käytössä, Peppi-Moodle integraatio työtilojen luonnissa ja osallistujien synkronoinnissa, mConnect Moodle-Teams integraation testaus menossa
- JYU: Käytössä 3.9 versio, kesällä tarkoitus siirtyä 4.x versioihin. Organisaation brändin mukaista teemaa kehitelty nelosversioon.
- JAMK: käytössä 3.9 ja kesällä suunnitelmissa siirtyä 4.x versioon. Peppi-Moodle integraatio perustaa kurssipohjan ja vie mennessään opettaja- ja opiskelijatiedot kurssialueelle. Tavoitteena saada arvioinnin vienti Peppiin automatisoitua, kun arviointikirjan käyttö on kunnossa laajemmin eri toteutuksilla. Moodlessa ovat käytössä myös Turnitin Similarity ja Stack.
Osallistujat (43)
Etunimi Sukunimi, organisaatio
1. | Andreas | Lawast | ÅBO |
2. | Anna | Kamula | HY |
3. | Anna-Maria | Laattala | JYU |
4. | Antti | Rönkkö | Haaga-Helia |
5. | Antti | Suonpää | SAMK |
6. | Ari | Puttonen | JYU |
7. | Ari | Moilanen | Metropolia |
8. | Eija | Suokari | UTU |
9. | Erno | Vanhala | LUT |
10. | Esa | Salmio | Aalto |
11. | Heikki | Wilenius | HY |
12. | Isto | Laapio | Mediamaisteri |
13. | Jaana | Nuuttila | HAMK |
14. | Jaana | Brinck | Aalto |
15. | Janne | Mikkola | UTU |
16. | John | Sjöholm | ÅBO |
17. | Jukka | Juhala | SAMK |
18. | Jukka | Matikainen | LUT |
19. | Kirsi | Jaakkola | HAMK |
20. | Leena | Koskimäki | HAMK |
21. | Lena | S. | HY |
22. | Luis | Costa | Aalto |
23. | Margit | Koivumaa | HY |
24. | Mari | Varonen | JAMK |
25. | Matti | Mäkelä | SeAMK |
26. | Mika | Pulkkinen | LUT |
27. | Mikko | Lammi | TUNI |
28. | Pasi | Häkkinen | TUNI |
29. | Petri | Hörkkö | UTU |
30. | Päivi | Pihlajamäki | Mediamaisteri |
31. | Riikka | Muurimäki | SeAMK |
32. | Sami | Simpanen | LUT |
33. | Sanna | Paananen | JAMK |
34. | Simo | Niiranen | UEF |
35. | Sisko | Minkkinen | JAMK |
36. | Suvi | Junes | TUNI |
37. | Tarja | Moilanen | JAMK |
38. | Teemu | Paukku | UTU |
39. | Tiia | Tenhunen | JAMK |
40. | Tiina | Lehtonen | Aalto |
41. | Toni | Lamminaho | JAMK |
42. | Vesajoona | Salonen | Haaga-Helia |
43. | Riikka | Räikkönen | Xamk |