Ero sivun ”Moodle-rinki, syksy 2021, SeAMK” versioiden välillä
MoodleDocsista
pEi muokkausyhteenvetoa |
p (Osallistujalista päivitetty) |
||
Rivi 11: | Rivi 11: | ||
Microsoft Teams (saat linkin ilmoittautumalla mukaan) | Microsoft Teams (saat linkin ilmoittautumalla mukaan) | ||
'''Ilmoittautuminen | '''Ilmoittautuminen:''' | ||
Suljettu. Tarpeen mukaan ota yhteyttä Riikkaan tai Mattiin (SeAMK) | |||
== Aihetoiveet == | == Aihetoiveet == | ||
Toive + (toiveen esittäjä) | Toive + (toiveen esittäjä) | ||
Rivi 26: | Rivi 26: | ||
* LUT/LAB: nyt versio 3.9, tarkoitus päivittää kesällä 2022 versioon 4.1, riippuen kehityksen tilanteesta | * LUT/LAB: nyt versio 3.9, tarkoitus päivittää kesällä 2022 versioon 4.1, riippuen kehityksen tilanteesta | ||
* Aalto: käytössä 3.10, Kesällä 2022 versioon 4.xx. | * Aalto: käytössä 3.10, Kesällä 2022 versioon 4.xx. | ||
== Osallistujat == | <blockquote> | ||
Etunimi Sukunimi, organisaatio | == Osallistujat (40) == | ||
</blockquote>Etunimi Sukunimi, organisaatio | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|1. | |||
|Andreas | |Andreas | ||
|Lawast | |Lawast | ||
|ÅBO | |ÅBO | ||
|- | |- | ||
|2. | |||
|Anna | |Anna | ||
|Kamula | |Kamula | ||
|HY | |HY | ||
|- | |- | ||
|3. | |||
|Anna-Maria | |Anna-Maria | ||
|Laattala | |Laattala | ||
|JYU | |JYU | ||
|- | |- | ||
|4. | |||
|Antti | |Antti | ||
|Rönkkö | |Rönkkö | ||
|Haaga-Helia | |Haaga-Helia | ||
|- | |- | ||
|5. | |||
|Antti | |Antti | ||
|Suonpää | |Suonpää | ||
|SAMK | |SAMK | ||
|- | |- | ||
|6. | |||
|Ari | |Ari | ||
|Puttonen | |Puttonen | ||
|JYU | |JYU | ||
|- | |- | ||
|7. | |||
|Ari | |Ari | ||
|Moilanen | |Moilanen | ||
|Metropolia | |Metropolia | ||
|- | |- | ||
|8. | |||
|Eija | |||
|Suokari | |||
|UTU | |||
|- | |||
|9. | |||
|Erno | |Erno | ||
|Vanhala | |Vanhala | ||
|LUT | |LUT | ||
|- | |- | ||
|10. | |||
|Esa | |Esa | ||
|Salmio | |Salmio | ||
|Aalto | |Aalto | ||
|- | |- | ||
|11. | |||
|Heikki | |Heikki | ||
|Wilenius | |Wilenius | ||
|HY | |HY | ||
|- | |- | ||
| | |12. | ||
|Jaana | |Jaana | ||
|Nuuttila | |Nuuttila | ||
|HAMK | |HAMK | ||
|- | |- | ||
|13. | |||
|Jaana | |Jaana | ||
|Brinck | |Brinck | ||
|Aalto | |Aalto | ||
|- | |- | ||
|14. | |||
|Janne | |Janne | ||
|Mikkola | |Mikkola | ||
|UTU | |UTU | ||
|- | |- | ||
|15. | |||
|John | |John | ||
|Sjöholm | |Sjöholm | ||
|ÅBO | |ÅBO | ||
|- | |- | ||
|16. | |||
|Jukka | |Jukka | ||
|Juhala | |Juhala | ||
|SAMK | |SAMK | ||
|- | |- | ||
|17. | |||
|Jukka | |||
|Matikainen | |||
|LUT | |||
|- | |||
|18. | |||
|Kirsi | |Kirsi | ||
|Jaakkola | |Jaakkola | ||
|HAMK | |HAMK | ||
|- | |- | ||
|19. | |||
|Leena | |Leena | ||
|Koskimäki | |Koskimäki | ||
|HAMK | |HAMK | ||
|- | |- | ||
|20. | |||
|Lena | |Lena | ||
|S. | |S. | ||
|HY | |HY | ||
|- | |- | ||
|21. | |||
|Luis | |Luis | ||
|Costa | |Costa | ||
|Aalto | |Aalto | ||
|- | |- | ||
|22. | |||
|Margit | |||
|Koivumaa | |||
|HY | |||
|- | |||
|23. | |||
|Mari | |Mari | ||
|Varonen | |Varonen | ||
|JAMK | |JAMK | ||
|- | |- | ||
|24. | |||
|Matti | |Matti | ||
|Mäkelä | |Mäkelä | ||
|SeAMK | |SeAMK | ||
|- | |- | ||
|25. | |||
|Mika | |||
|Pulkkinen | |||
|LUT | |||
|- | |||
|26. | |||
|Mikko | |Mikko | ||
|Lammi | |Lammi | ||
|TUNI | |TUNI | ||
|- | |- | ||
|27. | |||
|Pasi | |Pasi | ||
|Häkkinen | |Häkkinen | ||
|TUNI | |TUNI | ||
|- | |- | ||
|28. | |||
|Petri | |||
|Hörkkö | |||
|UTU | |||
|- | |||
|29. | |||
|Riikka | |Riikka | ||
|Muurimäki | |Muurimäki | ||
|SeAMK | |SeAMK | ||
|- | |- | ||
|30. | |||
|Sami | |Sami | ||
|Simpanen | |Simpanen | ||
|LUT | |LUT | ||
|- | |- | ||
|31. | |||
|Sanna | |Sanna | ||
|Paananen | |Paananen | ||
|JAMK | |JAMK | ||
|- | |- | ||
|32. | |||
|Simo | |Simo | ||
|Niiranen | |Niiranen | ||
|UEF | |UEF | ||
|- | |- | ||
|33. | |||
|Sisko | |Sisko | ||
|Minkkinen | |Minkkinen | ||
|JAMK | |JAMK | ||
|- | |- | ||
|34. | |||
|Suvi | |Suvi | ||
|Junes | |Junes | ||
|TUNI | |TUNI | ||
|- | |- | ||
|35. | |||
|Tarja | |Tarja | ||
|Moilanen | |Moilanen | ||
|JAMK | |JAMK | ||
|- | |- | ||
|36. | |||
|Teemu | |||
|Paukku | |||
|UTU | |||
|- | |||
|37. | |||
|Tiia | |Tiia | ||
|Tenhunen | |Tenhunen | ||
|JAMK | |JAMK | ||
|- | |- | ||
|38. | |||
|Tiina | |Tiina | ||
|Lehtonen | |Lehtonen | ||
|Aalto | |Aalto | ||
|- | |- | ||
|39. | |||
|Toni | |Toni | ||
|Lamminaho | |Lamminaho | ||
|JAMK | |JAMK | ||
|- | |- | ||
|40. | |||
|Vesajoona | |Vesajoona | ||
|Salonen | |Salonen | ||
|Haaga-Helia | |Haaga-Helia | ||
|} | |} |
Versio 7. joulukuuta 2021 kello 15.34
Aika ja paikka
Aika:
Keskiviikko 15.12.2021 klo 12.00 - 17.00
Paikka:
Microsoft Teams (saat linkin ilmoittautumalla mukaan)
Ilmoittautuminen:
Suljettu. Tarpeen mukaan ota yhteyttä Riikkaan tai Mattiin (SeAMK)
Aihetoiveet
Toive + (toiveen esittäjä)
- moodle.org/fi sivujen päivitys. Sivuilla paljon vanhentunutta tietoa (Esa Salmio)
- arviointikirjan laskukaavat. Vinkkejä ja parhaita käytäntöjä (Matti Mäkelä)
- analytiikkamahdollisuudet Moodlessa (esim. Analytics, mRaportointi, ym. (MM))
- Mitkä H5P-tyypit tukevat vastausten tarkistusta ja lähettämistä? Entä suoritustietojen tallentumista tai suoritustietojen kertymistä arviointikirjaan? (Kirsi Jaakkola)
- Moodle-miitti 2022, 30.5. aamupäivällä Zoomissa. Aikaisempina vuosina tämä on ollut HY:n sisäinen tapahtuma, mutta nyt ajattelimme laajentaa sen julkiseksi tilaisuudeksi, Suomen omaksi MoodleMootiksi. CfP julkaistaan tammikuussa. Kaksikielinen (FI/EN) tilaisuus. (Heikki Wilenius)
- STACK tulevissa Moodlen versioissa 3.10., 3.11 ja 4, nyt tueksi merkitty 3.9 asti (Sami Simpanen)
Kuulumiset ja suunnitelmat - täydentäkää tähän
Organisaatio: mitä Moodlen osalta seuraavana tapahtumassa
- LUT/LAB: nyt versio 3.9, tarkoitus päivittää kesällä 2022 versioon 4.1, riippuen kehityksen tilanteesta
- Aalto: käytössä 3.10, Kesällä 2022 versioon 4.xx.
Osallistujat (40)
Etunimi Sukunimi, organisaatio
1. | Andreas | Lawast | ÅBO |
2. | Anna | Kamula | HY |
3. | Anna-Maria | Laattala | JYU |
4. | Antti | Rönkkö | Haaga-Helia |
5. | Antti | Suonpää | SAMK |
6. | Ari | Puttonen | JYU |
7. | Ari | Moilanen | Metropolia |
8. | Eija | Suokari | UTU |
9. | Erno | Vanhala | LUT |
10. | Esa | Salmio | Aalto |
11. | Heikki | Wilenius | HY |
12. | Jaana | Nuuttila | HAMK |
13. | Jaana | Brinck | Aalto |
14. | Janne | Mikkola | UTU |
15. | John | Sjöholm | ÅBO |
16. | Jukka | Juhala | SAMK |
17. | Jukka | Matikainen | LUT |
18. | Kirsi | Jaakkola | HAMK |
19. | Leena | Koskimäki | HAMK |
20. | Lena | S. | HY |
21. | Luis | Costa | Aalto |
22. | Margit | Koivumaa | HY |
23. | Mari | Varonen | JAMK |
24. | Matti | Mäkelä | SeAMK |
25. | Mika | Pulkkinen | LUT |
26. | Mikko | Lammi | TUNI |
27. | Pasi | Häkkinen | TUNI |
28. | Petri | Hörkkö | UTU |
29. | Riikka | Muurimäki | SeAMK |
30. | Sami | Simpanen | LUT |
31. | Sanna | Paananen | JAMK |
32. | Simo | Niiranen | UEF |
33. | Sisko | Minkkinen | JAMK |
34. | Suvi | Junes | TUNI |
35. | Tarja | Moilanen | JAMK |
36. | Teemu | Paukku | UTU |
37. | Tiia | Tenhunen | JAMK |
38. | Tiina | Lehtonen | Aalto |
39. | Toni | Lamminaho | JAMK |
40. | Vesajoona | Salonen | Haaga-Helia |