Instalacja Moodle

Z MoodleDocs
Wersja z dnia 20:39, 19 sty 2008 autorstwa Szymon Kałasz (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do:nawigacja, szukaj

Po pierwsze: nie panikuj! :-)

Ten przewodnik wyjaśnia, jak po raz pierwszy zainstalować Moodle. Niektóre z opisanych kroków zawierają rozbudowane, szczegółowe instrukcje i większość możliwych sposobów instalacji serwera. Z tego powodu ta strona może wyglądać skomplikowanie i wydawać się bardzo długa. Nie panikuj, tak naprawdę jeśli będziesz wiedział co robić, możesz zainstalować Moodle w kilka minut!

W razie problemów przeczytaj tę stronę uważnie - większość kwestii została już tutaj wyjaśniona. Jeśli cały czas będziesz miał kłopoty, możesz poszukać pomocy u społeczności Moodle'a za pomocą Using Moodle na stronach moodle.org.

Inną możliwością jest skontaktowanie się z Partnerem Moodle, oferującym hosting Moodle'a, który zapewni kompleksową opiekę hostingową Moodle'a. W ten sposób możesz zignorować cały ten tekst i przejść od razu do nauki! Partner Moodle jest zalecaną opcją, jednak jeśli zdecydujesz się na firmę hostingową, oferującą cpanel, to ten tutorial pomoże ci przejść przez proces wyboru hosta i postawienia moodle przez cpanel.

Jeśli chcesz uruchomić Moodle na twoim własnym komputerze, a ta strona zraża cię do siebie samym wyglądem, obejrzyj nasze przewodniki: Instalacja Apache, MySQL i PHP (AMP) lub jak zainstalować jeden z kompletnych pakietów instalacyjnych. Zawierają one alternatywne instrukcje dotyczące instalacji na większości popularnych platform.

Spis treści

Wymagania

Moodle jest rozwijany głównie na Linuksie, przy użyciu Apache, MySQL i PHP (grupę tych czterech programów nazywa się czasem platformą LAMP), ale jest też regularnie testowany na systemach operacyjnych: Windows XP/2000/2003 (WAMP), Solaris 10 (Sparc i x64), Mac OS X oraz Netware 6. Możliwa jest także obsługa PostgreSQL, Oracle i Microsoft SQL Server.

Jeśli używasz konta hostingowego: Większość kont spełnia wszystkie te wymagania od razu. Powinieneś skontaktować się z działem wsparcia twojego usługodawcy, aby upewnić się, że tak jest jeszcze przed podpisaniem z nimi umowy. Szczególnie ważne jest, aby zapytać o limity pamięci na PHP i limity zapytań MySQL. Jeśli podpisałeś już umowę, a usługodawca nie dostarcza ci konta o odpowiednich parametrach, zapytaj dlaczego i rozważ zmianę usługodawcy, jeśli ten nie dostosuje się do twoich wymagań.

Wymagania Moodle: Sprzęt (chyba, że używasz serwera hostingowego).

  • Przestrzeń dyskowa: min. 160MB wolnego miejsca. Będziesz potrzebował więcej, aby przechowywać materiały do nauczania.
  • Pamięć: minimum 256MB, zalecany 1GB. Ogólna zasada jest taka, że Moodle może obsługiwać jednocześnie 50 użytkowników na każdy 1GB RAM-u, jednak liczby te mogą się różnić w zależności od twojego sprzętu i oprogramowania.

Oprogramowanie

  • Serwer WWW. Większość ludzi używa Apache'a, ale Moodle powinien działać także pod każdym innym serwerem obsługującym PHP, takim jak IIS dla Windows. PHP narzuca swoje wymagania dotyczące serwera WWW. Są one jednak skomplikowane i najprościej trzymać się zasady używania możliwie najnowszej wersji serwera WWW.
  • Interpreter PHP. (Miej na uwadze, że występowały problemy przy próbach zainstalowania Moodle'a razem z PHP-Accelerator.) Obecnie istnieją dwie dostępne wersje (lub raczej gałęzie) PHP: PHP4 i PHP5. Wymagania dotyczące wersji przedstawiono poniżej.
    • Dla Moodle w wersji 1.4 lub późniejszej: PHP4 (wersja 4.1.0 lub późniejsza) lub PHP5 (wersja 5.1.0 lub późniejsza).
    • Dla Moodle w wersji 1.6 lub późniejszej: PHP4 (wersja 4.3.0 lub późniejsza) lub PHP5 (wersja 5.1.0 lub późniejsza).
    • Przyszła wersja Moodle 2.0 i późniejsze nie będą wspierały PHP4 i będą wymagały PHP5 (w wersji 5.2.0 lub późniejszej).
    • Ustawienia PHP
      • safe_mode musi być ustawiony na OFF (sprawdź w pliku php.ini albo pliku konfiguracyjnym Apache'a)
      • memory_limit powinien być minimalnie 16M (32M jest zalecane dla Moodle 1.7, a 40M dla Moodle 1.8 i późniejszych). Duże witryny mogą potrzebować więcej niż 128M. PHP 5.2.x potrzebuje większego memory_limit, niż poprzednie wersje. 64-bitowe systemy operacyjne potrzebują jeszcze więcej.
      • session.save_handler musi być ustawiony na files (pliki).
    • Rozszerzenia i biblioteki PHP
      • Rozszerzenie mbstring jest zalecane dla Moodle 1.6 i późniejszych.
      • Rozszerzenie iconv jest zalecane dla Moodle 1.6 i późniejszych.
      • Biblioteka GD, biblioteka FreeType 2 oraz rozszerzenia są potrzebne do generowania dynamicznych wykresów generowanych przez strony związane z logami.
      • Rozszerzenie mysql jest wymagane, jeśli używasz bazy danych MySQL. Zwróć uwagę, że w niektórych dystrybucjach Linuksa (np. w RedHacie) to rozszerzenie jest instalowane opcjonalnie.
      • Rozszerzenie pgsql jest wymagane, jeśli używasz bazy danych PostgreSQL.
      • Rozszerzenie zlib jest wymagane do obsługi archiwów zip.
      • Rozszerzenie curl jest zalecane w przypadku Moodle 1.8 i późniejszych.
      • Rozszerzenie tokenizer jest zalecane dla Moodle 1.8 i późniejszych.
      • Rozszerzenia curl i openssl są wymagane do obsługi sieci w Moodle (wersja 1.8 i późniejsze).
      • Inne rozszerzenia PHP mogą być wymagane do obsługi dodatkowych funkcji Moodle, szczególnie zewnętrznego uwierzytelniania i/lub rejestracji (np. rozszerzenie LDAP do uwierzytelniania przez LDAP czy rozszerzenie sockets do serwera chat).
  • Działający serwer bazodanowy: MySQL lub PostgreSQL są całkowicie wspierane i zalecane do używania z każdą wersją Moodle. Obsługa Microsoft SQL Server i Oracle została dodana w Moodle 1.7. MySQL jest wyborem wielu ludzi, ale są też pewne argumenty przemawiające za PostgreSQL, zwłaszcza, jeśli planujesz szeroko rozwinąć działalność.
    • Dla Moodle 1.5 i późniejszych, MySQL (w wersji 3.23 lub późniejszej) albo PostgreSQL (w wersji 7.4 lub późniejszej).
    • Dla Moodle 1.6 i późniejszych, MySQL (w wersji 4.1.12 lub późniejszej) albo PostgreSQL (w wersji 7.4 lub późniejszej).
    • Dla Moodle 1.7 i późniejszych, MySQL (w wersji 4.1.12 lub późniejszej), PostgreSQL (w wersji 7.4 lub późniejszej) albo Microsoft SQL Server 2005 (w wersji 9 lub SQL Server Express 2005)
Uwagi dot. MySQL: W Moodle 1.6 lub późniejszych, jeśli używasz wyłącznie języków łacińskich, możesz używać MySQL 4.1.12. Jeśli używasz języków innych niż łacińskie, potrzebujesz MySQL 4.1.16 lub późniejszego. Obecnie opcja "strict mode" MySQLa musi być wyłączona (ustawiona na "" lub "MYSQL40") w pliku konfiguracyjnym MySQL.
Uwagi dot. PostgreSQL: Minimalną wersją PostgreSQL jest 7.4, ale Moodle jest często używany z wersją 8.0 lub 8.1.

Ilu użytkowników?

Poza wymaganiami sprzętowymi i programowymi, będziesz także musiał pomyśleć o objętości twojej instalacji Moodle w znaczeniu ilu użytkowników ma obsługiwać. Istotne są dwie liczby:

  • Użytkownicy przeglądający: maksymalna liczba użytkowników, którzy będą mogli przeglądać twoją witrynę Moodle'a. Ta liczba jest równa liczbie komputerów w twojej organizacji lub na twoim kursie, w zależności od tego, która z nich jest większa.
  • Równocześni użytkownicy bazy: maksymalna liczba użytkowników, którzy będą korzystać z bazy danych (potrzebnej dla aktywności Moodle'a takich jak quizy). Jest to liczba użytkowników, którzy będą jednocześnie korzystać z Moodle'a. W instytucji edukacyjnej, użyj planu zajęć, aby znaleźć tą liczbę.

Jeśli już poznasz te dwie liczby, możesz się zastanowić, czy twoja instalacja Moodle'a sprosta wielkości zadania. Dokładna liczba użytkowników zależy od konkretnej kombinacji sprzętu/oprogramowania/sieci. Zazwyczaj ilość zainstalowanej pamięci RAM ma decydujące znaczenie, ale także szybkość procesora może zmniejszyć czas potrzebny na wczytanie się strony.

Ogólna zasada dla pojedynczego serwera jest taka, że przybliżona maksymalna ilość użytkowników = RAM (GB) * 50, a przybliżona maksymalna ilość użytkowników przeglądających jest 5 razy większa od poprzedniej wartości. Przykładowo, uniwersytet z 500 komputerami w kampusie i 100 równoległymi użytkownikami potrzebuje 2GB RAM-u na serwerze, aby obsłużyć jednocześnie tylu użytkowników.

Uwaga dla korzystających z konta hostingowego: zapytaj swojego usługodawcę o limity na liczbę jednoczesnych połączeń do bazy i na obciążenie procesora. To da ci dobre przybliżenie liczby użytkowników, jaką może obsłużyć Moodle.

Uwaga: Na dzień 31 sierpnia 2007 kod Moodle 1.8.2 cały czas nie jest przystosowany do dużej instalacji, szczególnie, jeśli posiadasz dużą ilość kursów (powyżej 20 000). Główną przyczyną jest fakt, że kody związane z rolami nie są jeszcze do końca zoptymalizowane pod względem zapytań do bazy i cały czas wymagają pracy. Jeśli planujesz używanie kodu 1.8.2 dla dużej instytucji, upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu, aby wykonać odpowiednie testy i profilowanie wydajności.

[Uaktualnienie] Powyższy problem z wydajnością został częściowo zlikwidowany w najnowszych wersjach 1.8.3+ (obejrzyj tą dyskusję: http://moodle.org/mod/forum/discuss.php?d=83281). Jednak cały czas powinieneś ostrożnie podchodzić do instalowania Moodle 1.8.x w dużym środowisku.

Pobierz pliki i skopiuj na miejsce

Możesz pobrać Moodle na dwa sposoby: w skompresowanym pakiecie albo przez CVS.

Po pobraniu pliku, rozpakuj archiwum używając

tar -zxvf [nazwapliku]

lub

unzip [nazwapliku]

Jeśli używasz CVS, uruchom polecenie CVS Checkout. Zostanie utworzony katalog "moodle", zawierający kilka plików i folderów.

Możesz umieścić cały folder w katalogu dokumentów twojego serwera WWW (w takim przypadku twoja witryna będzie dostępna przez http://yourwebserver.com/moodle) albo możesz skopiować całą zawartość tego folderu bezpośrednio do katalogu dokumentów twojego serwera (wtedy twoja witryna będzie dostępna na http://yourwebserver.com).

Jeśli pobierasz Moodle na swój lokalny komputer, a dopiero później wysyłasz na serwer WWW, to zazwyczaj lepiej jest wysłać całe archiwum w jednym pliku, a rozpakować już na serwerze. Nawet interfejsy hostingowe takie jak cPanel umożliwiają ci dekompresję archiwów w "Menedżerze plików".

Struktura katalogu moodle

Możesz spokojnie opuścić tą sekcję, ale jeśli przeczytasz to krótkie streszczenie, będziesz lepiej zorientowany w strukturze katalogów:

config.php - zawiera podstawowe ustawienia. Ten plik nie jest częścią samego Moodle - zostanie utworzony przez ciebie.
install.php - skrypt, który uruchomisz w celu utworzenia pliku config.php
version.php - określa wersję kodu Moodle
index.php - główna strona witryny
admin/ - kod, służący do zarządzania serwerem
auth/ - moduły wtyczek, służących do uwierzytelniania
blocks/ - moduły wtyczek, służących do obsługi małych bloków tekstowych, znajdujących się z boku wielu stron
calendar/ - kod, obsługujący zarządzanie i wyświetlanie kalendarzy
course/ - kod wyświetlający i zarządzający kursami
doc/ - dokumentacja pomocy Moodle (np. ta strona)
files/ - kod wyświetlający i zarządzający plikami wysłanymi na serwer
lang/ - teksty w różnych językach, jeden katalog na język
lib/ - biblioteki rdzenia kodu Moodle
login/ - kod do obsługi kont
mod/ - zawiera wszystkie główne moduły kursów Moodle
pix/ - podstawowa grafika strony
theme/ - motywy graficzne/skórki, zmieniające wygląd strony
user/ - kod wyświetlający i zarządzający użytkownikami

Instalacja i konfiguracja systemu

Aby upewnić się, że Moodle zostanie pomyślnie zainstalowany, musisz sprawdzić, czy ustawienia serwera są prawidłowe. Następnie utwórz pustą bazę danych do użytku Moodle'a. Na zakończenia utworzysz katalog na twardym dysku, w którym będą przechowywane twoje materiały i inne pliki, które wgrasz do kursów.

Sprawdź ustawienia serwera WWW

  • Najpierw upewnij się, że twój serwer jest skonfigurowany tak, aby traktować pliki o nazwie index.php jako domyślne strony (prawdopodobnie obok takich plików jak index.html, default.htm itd.). W Apache'u ustawia się to za pomocą parametru DirectoryIndex w pliku httpd.conf. Mój zazwyczaj wygląda mniej więcej tak:
DirectoryIndex index.php index.html index.htm
Wystarczy, że index.php znajdzie się na tej liście (najlepiej na jej początku, aby zwiększyć wydajność).
  • Następnie, jeśli używasz Apache 2, powinieneś włączyć zmienną AcceptPathInfo, która pozwoli skryptom na przekazywanie argumentów w ten sposób: http://serwer/plik.php/arg1/arg2. Jest to konieczne do działania względnych łączy między twoimi zasobami, a także powoduje wzrost wydajności. Możesz włączyć tą opcję, dodając poniższą linię do pliku httpd.conf:
AcceptPathInfo on

Sprawdź ustawienia PHP

Moodle wymaga ustawienia pewnych opcji PHP. Na większości serwerów opcje te są włączone domyślnie. Jednakże, niektóre serwery PHP (i niektóre najnowsze wersje samego PHP) mogą ustawiać nieco odmienne opcje. Są one zdefiniowane w pliku konfiguracyjnym PHP (zwanym przeważnie php.ini):

magic_quotes_gpc = 1    (zalecane, ale nie konieczne)
magic_quotes_runtime = 0    (konieczne)
file_uploads = 1
session.auto_start = 0
session.bug_compat_warn = 0
Przy okazji edytowania php.ini, możesz także ustawić inne, opcjonalne ustawienia. Przykładowo możesz zwiększyć maksymalny rozmiar przesyłanego pliku, który domyślnie wynosi 2M(egabajty). Dla przykładu, ustawmy tą opcję na 16 Megabajtów:
post_max_size = 16M
upload_max_filesize = 16M


Używanie plików .htaccess do konfigurowania opcji serwera i PHP

Powyższą metodę możesz stosować, jeśli posiadasz bezpośredni dostęp do plików serwera. Jeśli jednak instalujesz Moodle na pojedynczym koncie, nie masz dostępu do plików httpd.conf lub php.ini albo instalujesz Moodle obok innych aplikacji, wymagających innych ustawień, nie przejmuj się, cały czas możesz wprowadzić własne ustawienia. Poniższy sposób działa tylko z serwerem Apache i tylko, jeśli opcja nadpisywania (ang. Override) zostały uaktywnione w głównej konfiguracji Apache'a.

  • W głównym katalogu Moodle utwórz plik .htaccess, zawierający poniższe linie:
DirectoryIndex index.php index.html index.htm
php_flag magic_quotes_gpc 1
php_flag magic_quotes_runtime 0
php_flag file_uploads 1
php_flag session.auto_start 0
php_flag session.bug_compat_warn 0
Jeśli używasz Apache'a w wersji 2, dodaj jeszcze te linie:
<IfDefine APACHE2>
    AcceptPathInfo on
</IfDefine>
W przeciwnym wypadku dodaj tą pojedynczą linijkę:
 AcceptPathInfo on
  • Jeśli chcesz, możesz także zmieniać ustawienia takie jak np. maksymalny rozmiar wysyłanego pliku przez dodanie poniższych linijek:
LimitRequestBody 0
php_value upload_max_filesize 2M
php_value post_max_size 2M
  • Najprościej skopiować przykładowy plik z lib/htaccess i dopasować go do swoich potrzeb. Zawiera on dalsze instrukcje. Aby skopiować plik, używając powłoki Uniksa:
cp lib/htaccess .htaccess

Uwaga: Plików .htaccess używaj tylko w ostatecznym przypadku. Ich używanie może mieć znaczący wpływ na wydajność twojej witryny i powodować powolne wczytywanie stron.

Tworzenie pustej bazy danych

W swoim systemie bazodanowym musisz utworzyć pustą bazę danych (np. "moodle") oraz specjalnego użytkownika (np. "moodleuser"), który będzie miał dostęp do tej i tylko do tej bazy. Dla celów testowych możesz co prawda użyć użytkownika "root", ale nie rób tego na serwerze produkcyjnym: jeśli crackerzy poznają twoje hasło, zagrożony będzie cały system bazodanowy, zamiast tylko jednej bazy danych Moodle'a.

Uwaga:: Miej na uwadze, że począwszy od wersji 1.5.x Moodle'a, Moodle nie współpracuje z włączonym trybem ścisłym MySQL 5.x (STRICT_TRANS_TABLES i/lub STRICT_ALL_TABLES) -- obejrzyj dyskusję na forum. Tak więc jeśli używasz MySQL 5.x, wyedytuj plik konfiguracyjny MySQL ("my.ini" w Windows i "my.cnf" w Uniksach) i wykomentuj tą opcję albo ustaw ją na sql-mode=''. Musisz zrestartować MySQL po wprowadzeniu tej zmiany.

Jeśli nie masz dostępu do swojego serwera, użyj PHPMyAdmin (lub innego klienta MySQL) i wprowadź polecenie SET @@global.sql_mode=''; (upewnij się, że używasz apostrofów (nie cudzysłowów) i nie zapomnij o średniku).

Na koncie hostingowym

Jeśli posiadasz konto hostingowe, prawdopodobnie masz dostęp do panelu kontrolnego na WWW, w którym możesz utworzyć bazę danych.

System cPanel jest jednym z najpopularniejszych produktów tego typu. Aby utworzyć bazę danych w cPanelu:

  1. Kliknij ikonę "MySQL Databases"
  2. Wpisz "moodle" w polu "database" i kliknij "Add Database".
  3. Wpisz nazwę użytkownika i hasło (takie, którego jeszcze nigdzie nie używałeś) w odpowiednich polach i kliknij "Add User".
  4. Zauważ, że nazwa użytkownika i nazwa bazy danych mogą zostać automatycznie poprzedzone nazwą twojego konta w cPanelu. Wprowadzając te wartości później do instalatora Moodle, użyj pełnych nazw.

Używając wiersza poleceń

Jeśli posiadasz dostęp do wiersza poleceń Uniksa lub Windowsa, możesz zrobić to samo, wpisując odpowiednie polecenia. Powinieneś to zrobić, używając programu MySQL Client, tak jak pokazano poniżej (polecenia, które wpisujesz, są wyróżnione tłustym drukiem):

- Uruchom program MySQL Client:

#mysql -u root -p
Enter password:
Welcome to the MySQL monitor.  Commands end with ; or \g.
Your MySQL connection id is 2 to server version: 5.0.22-log

Type 'help;' or '\h' for help. Type '\c' to clear the buffer.

mysql>

- Znak zachęty zmieni się na "mysql>", wskazując na fakt, że pracujesz w programie MySQL Client. Podczas pracy w MySQL wszystkie polecenia, jakie wpisujesz, muszą kończyć się średnikiem (jeśli wciśniesz enter zanim wpiszesz średnik, ukaże ci się znak kontynuacji linii "->"; jest to twoja druga szansa na wpisanie średnika i ponowne wciśnięcie klawisza enter).


- Zacznij od sprawdzenia, czy jakakolwiek z istniejących baz danych nazywa się już "moodle". Jeśli tak, to powinieneś podmienić nazwę twojej bazy danych we wszystkich dalszych poleceniach:

mysql> SHOW DATABASES;
+-------------------------+
| Database                |
+-------------------------+
| information_schema      |
| mysql                   |
| test                    |
+-------------------------+
3 rows in set (0.03 sec)

- Utwórz bazę danych do przechowywania tabel Moodle'a. My nazwiemy ją "moodle", jako że baza o takiej nazwie jeszcze nie istnieje. Jeśli po wykonaniu powyższego polecenia zobaczysz już słowo "moodle" na liście, nazwij swoją bazę inaczej.

mysql> CREATE DATABASE moodle;
Query OK, 1 row affected (0.00 sec)

- Zmień domyślne kodowanie i porządek znaków (ang. collation) bazy danych "moodle" na UTF8 (pomiń ten krok, jeśli instalujesz Moodle 1.5 lub wcześniejszy):

mysql> ALTER DATABASE moodle DEFAULT CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_unicode_ci;
Query OK, 1 row affected (0.00 sec)

- Utwórz użytkownika z hasłem, który będzie miał dostęp do bazy "moodle" i nadaj mu odpowiednie uprawnienia. Nazwiemy tego użytkownika "moodleuser", a hasło ustawimy na "yourpassword". Dobrym pomysłem jest zmiana tej nazwy i hasła, aczkolwiek większość ludzi używa nazwy "moodleuser". Zapamiętaj wybraną nazwę użytkownika i hasło, będziesz ich potrzebował później. Poniższe polecenie jest dosyć długie, zostało więc podzielone na kilka linii, przez kilkukrotne wciśnięcie klawisza enter.

mysql> GRANT SELECT,INSERT,UPDATE,DELETE,CREATE,CREATE TEMPORARY TABLES,
    -> DROP,INDEX,ALTER ON moodle.*
    -> TO moodleuser@localhost IDENTIFIED BY 'yourpassword';
Query OK, 0 rows affected (0.01 sec)
Ostrzeżenia bezpieczeństwa: Nigdy nie używaj hasła zaprezentowanego powyżej. Upewnij się, że twoje hasło jest silne (mieszanka cyfr oraz wielkich i małych liter). Unikaj przyznawania wszystkich praw do bazy danych (np. przez słowo kluczowe ALL).
Zauważ: Od wersji 4.0.1 MySQL nie musisz nadawać uprawnienia CREATE TEMPORARY TABLES.

- Wyjdź z klienta MySQL:

mysql> QUIT
Bye
#

- Przeładuj tabele uprawnień za pomocą programu mysqladmin:

#mysqladmin -u root -p reload
Enter password:
#

Kilka przykładów dla PostgreSQL:

  # su - postgres
  > psql -c "create user moodleuser createdb;" template1
  > psql -c "create database moodle with encoding 'unicode';" -U moodleuser template1
  > psql -c "alter user moodleuser nocreatedb;" template1
  > psql -c "alter user moodleuser with encrypted password 'yourpassword';" template1
  > su - root
  # /etc/init.d/postgresql reload

Jeśli polecenie utworzenia bazy danych (>psql -c "create database moodle...") zwraca błąd, możesz spróbować:

psql -c "create database moodle with template=template1 encoding = 'unicode' owner =  moodleuser 
location = '/var/mydata';"

Jeśli podczas tworzenia bazy danych ("create database...") zostaniesz poproszony o wpisanie hasła, uruchom polecenie zawierające "encrypted password", zanim będziesz kontynuował.

Zobacz także:

Spis treści

Tworzenie katalogu z danymi (moodledata)

Moodle będzie potrzebował trochę miejsca na twardym dysku twojego serwera, do przechowywania wgranych plików, takich jak dokumenty kursów czy obrazki uczniów. Instalator Moodle będzie się starał samodzielnie utworzyć ten katalog, jednak jeśli mu się nie uda, będziesz musiał to zrobić ręcznie.

Ostrzeżenie bezpieczeństwa: Z przyczyn bezpieczeństwa, najlepiej uczynić ten katalog niedostępnym z zewnątrz (z Internetu). Najprostszą metodą, aby to osiągnąć jest umieszczenie go NA ZEWNĄTRZ katalogu z dokumentami WWW. Jeśli jednak z jakichś przyczyn musi się on znajdować w tym katalogu i używasz Apache'a, zabezpiecz ten katalog przez utworzenie w nim pliku .htaccess, zawierającego poniższe linie:

order deny,allow
deny from all

Uprawnienia: Aby upewnić się, że Moodle może zapisywać wysyłane pliki do tego katalogu, sprawdź, czy serwer WWW posiada uprawnienia do odczytu, zapisu i wykonywania w obrębie tego folderu. Na maszynach uniksowych, oznacza to, że właścicielem tego katalogu powinien być użytkownik "nobody" lub "apache" i powinien mieć on uprawnienia odczytu, zapisu i wykonania. Przykładowo, aby zmienić właściciela na "nobody", możsez użyć polecenia:

chown -R nobody:apache moodledata

Aby zmienić uprawnienia tak, żeby użytkownik mógł czytać, pisać i otwierać ten katalog, wpisz:

chmod -R 0770 moodledata

Uwaga: Jeśli otrzymujesz komunikaty "brak dostępu" (ang. "permission denied"), spróbuj chmod -R 0770 moodledata, a potem zmień ustawienia tak, aby były bezpieczniejsze. Bardziej bezpiecznym ustawieniem jest chmod -R 0750 moodledata. Zgodnie z komentarzami w pliku config-dist.php, "W systemach hostingowych może zajść potrzeba upewnienia się, że grupa nie ma żadnych uprawnień, podczas gdy inni (others) posiadają pełne uprawnienia.". Aby to zrobić, możesz użyć polecenia chmod -R 707 moodledata. Zobacz także stronę o bezpieczeństwie.

Pamiętaj, że domyślnie Moodle będzie monitował o fakcie, że katalog z danymi Moodle'a znajduje się wewnątrz katalogu sieciowego, lecz możesz go umieścić gdzie tylko chcesz. W przyszłości możesz go przenieść, jednak jeśli to zrobisz, pamiętaj o odpowiednim wyedytowaniu pliku config.php. Na przykład, jeśli moodledata jest podkatalogiem folderu data, odpowiedni wpis będzie wyglądał następująco:

$CFG->dataroot  = '/data/moodledata';

CPanel i konta hostingowe: W systemie cPanel możesz użyć menedżera plików, aby odszukać katalog, kliknąć go, a następnie wybrać "Change Permissions" ("Zmień uprawnienia"). Na wielu współdzielonych serwerach hostingowych będziesz prawdopodobnie musiał ograniczyć dostęp do twojej "grupy" (aby zabezpieczyć się przed zmienianiem twoich plików przez innych klientów hostingu), jednocześnie przyznawając pełne prawa do odczytu/zapisu dla wszystkich innych (to pozwoli serwerowi WWW na dostęp do twoich plików). Porozmawiaj z administratorem swojego serwera, jeśli masz kłopoty z właściwym ustawieniem tych uprawnień. W szczególności, nie będzie możliwe utworzenie używalnego katalogu z danymi na witrynach, których PHP używa opcji "Trybu bezpiecznego" (ang. Safe Mode).

Spis treści

Uruchom skrypt instalacyjny aby utworzyć config.php

Aby uruchomić skrypt instalacyjny (install.php), po prostu wejdź na główną stronę twojej instalacji Moodle'a albo bezpośrednio http://twojserwer/install.php.

(Instalator będzie próbował ustawić ciasteczko sesji. Jeśli dostałeś ostrzeżenie od przeglądarki, upewnij się, że akceptujesz ciasteczka!)

Moodle wykryje, że konfiguracja jest konieczna i poprowadzi cię przez kilka ekranów, aby pomóc ci w tworzeniu nowego pliku konfiguracyjnego config.php. Na końcu tego procesu Moodle spróbuje zapisać plik we właściwym miejscu. Jeśli ta próba się nie powiedzie, będziesz mógł pobrać wygenerowany plik config.php i wgrać go w odpowiednie miejsce na serwerze.

Podczas procesu instalacji instalator wykryje wszelkie problemy związane ze środowiskiem twojego serwera i podpowie ci, jak sobie z nimi poradzić. W większości przypadków te wskazówki powinny być wystarczające, jednak jeśli będziesz miał kłopoty, skorzystaj z Installation Forum (forum dotyczące instalacji).

Spis treści

Kontynuuj konfigurację na stronie administratora

Po wygenerowaniu podstawowego config.php, próba wejścia na główną stronę twojej witryny przekieruje cię na stronę administratora w celu dopełnienia konfiguracji.

Kiedy odwiedzisz stronę administratora za pierwszym razem, będziesz musiał zaakceptować umowę GPL "shrink wrap". Bez tego nie będziesz mógł kontynuować.

Następnie Moodle rozpocznie proces konfigurowania twojej bazy danych i tworzenia tabel do przechowywania danych. Najpierw tworzone się główne tabele. Powinieneś zobaczyć kilka poleceń SQL i komunikatów statusu, podobnych do tych:

CREATE TABLE course (
   id int(10) unsigned NOT NULL auto_increment,
   category int(10) unsigned NOT NULL default '0',
   password varchar(50) NOT NULL default '',
   fullname varchar(254) NOT NULL default '',
   shortname varchar(15) NOT NULL default '',
   summary text NOT NULL,
   format tinyint(4) NOT NULL default '1',
   teacher varchar(100) NOT NULL default 'Teacher',
   startdate int(10) unsigned NOT NULL default '0',
   enddate int(10) unsigned NOT NULL default '0',
   timemodified int(10) unsigned NOT NULL default '0',
   PRIMARY KEY (id)
) TYPE=MyISAM;

SUCCESS

...i tak dalej, a na końcu: Main databases set up successfully.

Jeśli nie zobaczysz podobnych komunikatów, będzie to oznaczało, że jest problem z opcjami konfiguracyjnymi w pliku config.php. Sprawdź, czy PHP nie jest ustawiony w tryb bezpieczny (komercyjne usługi hostingowe czasami mają ten tryb włączony). Możesz sprawdzić zmienne PHP, tworząc mały plik .php zawierający linijkę <?php phpinfo() ?> i wyświetlając go w przeglądarce. Sprawdź wszystkie opcje i spróbuj ponownie.

Przewiń na sam dół tej strony i kliknij link "Continue".

Powinieneś zobaczyć formularz, gdzie możesz zdefiniować więcej zmiennych konfiguracyjnych, takich jak domyślny język, hosty SMTP, itd. Nie martw się tym, że wszystko musisz ustawić teraz. Zawsze możesz wrócić do tych ustawień poprzez interfejs administratora. Domyślne ustawienia są dość przyjazne i w większości przypadków bezpieczne. Przewiń na dół tej strony i kliknij "Save changes" ("zachowj zmiany").

Jeśli - i tylko wtedy, gdy - staniesz na tej stronie i nie będziesz mógł kontynuować, to twój serwer prawdopodobnie ma problem "złego nadawcy" (tak go nazywam). Jest to proste do naprawienia: wystarczy wyłączyć opcję "secureforms" i spróbować ponownie.

Potem zobaczysz więcej stron, które będą zawierały mnóstwo komunikatów o statusach. W tym czasie będą tworzyły się tabele wymagane przez różne moduły Moodle'a. Tak jak poprzednio, wszystkie te statusy powinny być green.

Przewiń na sam dół tej strony i kliknij link "Continue".

Kolejna strona jest formularzem, gdzie możesz zdefiniować parametry twojej witryny i strony głównej, takie jak nazwa, format, opis, itd. Wypełnij go (zawsze możesz zmienić je później) i kliknij "Save changes".

Na samym końcu zostaniesz poproszony o utworzenie nadrzędnego użytkownika-administratora, który później będzie miał dostęp do stron administratorskich. Wypełnij poszczególne pola swoim imieniem, adresem e-mail, etc. i kliknij "Save changes". Nie wszystkie pola są wymagane, ale jeśli pominiesz jakieś ważne, zostaniesz ponownie poproszony o jego wypełnienie.

Upewnij się, że pamiętasz nazwę użytkownika i hasło do konta administratora. Będzie ono potrzebne, aby uzyskać dostęp do strony administratora w przyszłości.

(Jeśli z jakiegoś powodu twoja instalacja została przerwana albo wystąpił jakiś błąd, który nie pozwala ci się zalogować jako administrator, zazwyczaj możesz się zalogować, używając domyślnej nazwy użytkownika "admin" i hasła "admin".)

Jeśli instalacja przebiegła pomyślnie, zostaniesz przekierowany na główną stronę twojej nowej witryny! Zwróć uwagę na łącza administratorskie w lewym dolnym rogu strony (są one widoczne także na oddzielnej stronie administratora). Te elementy są widoczne tylko dla ciebie, ponieważ jesteś zalogowany jako administrator. Dalszego zarządzania Moodlem możesz dokonywać za pomocą tego menu. Możesz między innymi:

  • tworzyć i usuwać kursy
  • tworzyć i edytować konta użytkowników
  • administrować kontami nauczycieli
  • zmieniać ustawienia całej witryny, takie jak motywy graficzne itp.

Ale jeszcze nie skończyłeś instalacji! Została do zrobienia jeszcze jedna bardzo ważna rzecz (zobacz następną sekcję o cronie).

Spis treści

Konfiguracja crona

Patrz: instrukcje dotyczące crona.

Ustawienia backupów

Obejrzyj instrukcje dotyczące backupów.


Spis treści

Tworzenie nowego kursu

Kiedy Moodle działa już poprawnie, możesz utworzyć nowy kurs.

Wybierz "Create a new course" ze strony administratora (lub hiperłączy administratorskich na stronie głównej).

Wypełnij formularz, przywiązując szczególną uwagę do formatu kursu. Na tym etapie nie musisz się martwić o szczegóły, wszystko może być zmienione później. Zwróć uwagę na żółte ikony pomocy, które możesz znaleźć na każdym kroku. Oferują one pomoc kontekstową we wszystkich aspektach.

Kliknij "Save changes". Zostaniesz przekierowany do nowego formularze, gdzie możesz przypisać nauczycieli do kursów. Możesz przypisywać kursy tylko istniejącym kontom nauczycielskim. Aby dodać nowego nauczyciela, albo poproś go o to osobiście (obejrzyj stronę logowania) albo sam utwórz mu konto, używając opcji "Add a new user" na stronie administratora.

Teraz kurs jest gotowy do modyfikacji i dostosowywania. Jest także dostępny w menu "Courses" na stronie głównej.

Zobacz także