Difference between revisions of "Talk:Sandbox"

Jump to: navigation, search

Note: You are currently viewing documentation for Moodle 1.9. Up-to-date documentation for the latest stable version is available here: Sandbox.

Line 1: Line 1:
{{template:Update}}
+
<p><img src="http://www.time4newfuture.com/dotnetnuke/Portals/0/sandwich.jpg"></p>
Lets try some new Test demo hehehe for Sandbox.
+
<p>What is Your Biggest Financial Vice?<br>
 
+
<br>
Hello there is a new page authored by Joel
+
I was thinking about what my biggest vices are when it comes to staying healthy.
 
+
As it turns out, my #1 health/fitness vice is also my #1 financial vice eating
this is My first Text for Demo
+
out at lunch time. I really enjoy escaping from everyone and grabbing some lunch
 
+
alone.<br>
==A-Apple==
+
<br>
it is a fruit
+
Unfortunately, eating out inevitably translates into less healthy meals and
 
+
considerably larger expenditures than if I just packed a lunch. Assuming I do
==B-Ball==
+
this 3-4 times a week, and estimating the “overage” at $6-8/meal, lets do the
is a ball
+
math. At an average of $7 for lunch, four times a week we would spend $28 a
 +
week. multiply that fifty weeks a year you come up with $1400. Over a thirty
 +
year time span $42,000<br>
 +
<br>
 +
A much cheap and healthier, but still enjoyable alternative (at least for the
 +
weekday lunch ritual) would be to pack a lunch and then skip out of the office
 +
when it’s time to eat.<br>
 +
<br>
 +
What about you? What’s your biggest financial vice?</p>

Revision as of 04:42, 23 March 2010

<img src="http://www.time4newfuture.com/dotnetnuke/Portals/0/sandwich.jpg">

What is Your Biggest Financial Vice?

I was thinking about what my biggest vices are when it comes to staying healthy. As it turns out, my #1 health/fitness vice is also my #1 financial vice eating out at lunch time. I really enjoy escaping from everyone and grabbing some lunch alone.

Unfortunately, eating out inevitably translates into less healthy meals and considerably larger expenditures than if I just packed a lunch. Assuming I do this 3-4 times a week, and estimating the “overage” at $6-8/meal, lets do the math. At an average of $7 for lunch, four times a week we would spend $28 a week. multiply that fifty weeks a year you come up with $1400. Over a thirty year time span $42,000

A much cheap and healthier, but still enjoyable alternative (at least for the weekday lunch ritual) would be to pack a lunch and then skip out of the office when it’s time to eat.

What about you? What’s your biggest financial vice?