Uspořádání kurzu

Z MoodleDocs
Přejít na:navigace, hledání


Stránka kurzu je obvykle rozdělena do oddílů obsahujících studijní materiály a činnosti pro studenty. Do každého oddílu lze na začátek vložit popis a dále libovolný počet činností a studijních materiálů.

Nastavení oddílů kurzu

Chyba při vytváření náhledu: Náhled nelze uložit na dané místo.
Výběr uspořádání oddílů kurzu

Oddíly kurzu lze uspořádat několika způsoby. Výběr uspořádání oddílů se provádí na stránce Nastavení kurzu pomocí rozbalovací nabídky „Uspořádání“.

Příklad vlevo zobrazuje nabídku uspořádání v Moodlu 1.9.

Starší verze Moodlu obsahují méně možných uspořádání.

Týdenní uspořádání

Příklad týdenního uspořádání v nově založeném kurzu, režim úprav není aktivní

Kurz je uspořádán po týdnech jdoucích za sebou. Každému týdnu odpovídá jeden graficky oddělený oddíl, v jehož záhlaví je uvedeno datum začátku a konce týdne. Týdenní data jsou vypočítávána automaticky a odvíjejí se od data začátku kurzu, zadaného v nastavení kurzu.

Příklad: Pokud jako datum začátku kurzu nastavíte úterý 18. září 2007, bude každý týdenní oddíl kurzu začínat úterním a končit pondělním datem – viz obrázek.

Jako datum začátku kurzu můžete samozřejmě nastavit také pondělní datum týdne, v němž začíná kurz běžet -- týdny v kurzu potom budou odpovídat obvyklým pracovním týdnům.


Týdenní uspořádání – CSS/bez tabulek

Chová se stejně jako běžné týdenní uspořádání. Rozdíl je pouze ve způsobu, jakým je stránka kurzu vygenerována do HTML. Na rozdíl od běžného týdenního nejsou v tomto uspořádání jednotlivé sekce (týdny) vyznačeny pomocí HTML tabulek, ale pouze pomocí kaskádových stylů (CSS).

Tematické uspořádání

Příklad tematického uspořádání v nově založeném kurzu, režim úprav není aktivní

Je velmi podobné týdennímu uspořádání, pouze se sekci kurzu neříká "týden", nýbrž "téma". Témata nejsou vázána žádným časovým limitem, není tedy třeba zadávat data.

Do jednoho tématu je možné začlenit i větší množství činností a materiálů, jak je patrné například z demonstračního kurzu Moodle Features Demo nebo podobně zaměřeného kurzu Moodle – výkladní skříň.

Diskusní uspořádání

Toto uspořádání má jedno hlavní diskusní fórum –- "Společné fórum", které se zobrazuje v prostředním sloupci na hlavní stránce kurzu. Je vhodné pro volnější kurzy bez pevné organizace. Dokonce se nemusí jednat ani o kurzy, diskusní uspořádání může být například použito jako třídní či školní nástěnka.

Úprava oddílů

Chyba při vytváření náhledu: Náhled nelze uložit na dané místo.
Oddíl s editačními ikonami (režim úprav je zapnut)

Výše uvedený obrázek představuje téma „1“, jak jej při zapnutém režimu úprav vidí učitel. Oddíl neobsahuje popis, ale obsahuje činnost přednáška nazvanou „Přednáška k tématu 1“. Editační ikony jsou popsány na stránce Rukověť učitele#Úpravy oddílu kurzu.

Při zapnutém režimu úprav lze oddíly přesouvat, skrýt před studenty, zvýrazněny jako aktuální, a samozřejmě jim lze přidělit nadpis a popis. V režimu úprav je také možné vkládat do oddílů činnosti nebo studijní materiály.

Skrytí oddílu

Oddíly lze před studenty skrýt kliknutím na ikonu oka:

Chyba při vytváření náhledu: Náhled nelze uložit na dané místo.

. V Nastavení kurzu lze určit, zda mají být skryté oddíly studentům zcela skryty, nebo se na jejich místě má zobrazit vodorovný blok oznamující, že daný oddíl je momentálně skrytý. Učitelům kurzu jsou skryté oddíly vždy plně přístupné, jsou však vykresleny šedě.

Některé moduly, které nejsou součástí standardní distribuce Moodlu, jako např. Activity locking umožňují nastavit odkrytí činnosti nebo oddílu až poté, co student splnil jinou určenou činnost.

Tip: Pokud chcete dosáhnout minimalistické stránky kurzu, obsahující POUZE úvodní sekci bez oddílů pro témata/týdny, musíte v nastavení kurzu zvolit jako počet oddílů „1“ (menší hodnota není možná) a poté tento jeden oddíl skrýt. Tak dosáhnete stránky kursu s jediným obsahovým blokem.

Viz také