Note: You are currently viewing documentation for Moodle 3.1. Up-to-date documentation for the latest stable version of Moodle is probably available here: Windows Installer anywhere.

Development:Windows Installer anywhere

From MoodleDocs
Revision as of 13:48, 22 January 2010 by Andrea Andrea (talk | contribs) (Undo revision 67525 by Andreafoaltin (talk))
                                     PLAN DE LECŢIE

Clasa :a VIIIa

Data : 29.01.2010

Discipilna: Matematică-algebră

Titlul lecţiei:Ecuaţia de gradul al II-lea

Tipul: lecţie de recapitulare şi sistematizare

Obiective operaţionale: La sfârşitul orei elevul va fi capabil :

• Să cunoască formele unei ecuaţii de gradul al II-lea completă si incompletă;

• Să reproducă si să aplice formula discriminantului si formulă de rezolvare a ecuaţiei ax2+bx+c= 0

• Să anticipeze numarul de soluţii reale ale ecuaţiei ax2+bx+c= 0

• Să rezolve ecuaţii reductibile la forma ax2+bx+c= 0

• Să aplice metodele cele mai potrivite în scopul eficientizării rezolvărilor

• Să manifeste perseverenţa si interes pentru rezolvarea ecuaţiei de gradul al II-lea

Obiective specifice lecţiei:

a)cognitive:

-să-şi însuşeasca formula discriminantului si formula de rezolvare a ecuaţiei de gradul al II-lea ax2+bx+c= 0

b)formative:

-să poată determina dacă o ecuaţie de gradul al II-lea are sau nu soluţii şi în caz afirmativ să ştie să le determine folosind formula de rezolvare;

-să prezinte într-o maniera clară, corectă şi concisă, oral sau scris succesiunea paşilor de rezolvare a ecuaţiei de gradul al II-lea folosind terminologia si noţiunile adecvate;

c)afective:

-dezvoltarea dorinţei de a cunoaşte cât mai bine ecuaţia de gradul al II-lea

Metode si procedee:

conversaţia euristica, explicaţia, demonsţratia, exerciţiul, observaţia, munca individuala, expunerea;

Resurse:

a)materiale:

-manual alternativ clasa a VIII,culegere Mate 2000(Anton Negrilă),metodica predarii matematicii in gimnaziu

-cretă albă, colorată, caiete de notiţe,planse,fişe de lucru, fişă de evaluare;

b)umane:

-clasă omogenă cu cunoştinţe ce necesită consolidare;

-activităţi frontale,individuale;

c)timp: 1 h;


Scenariu didactic:


1.Moment organizatoric -verificarea prezenţei elevilor si notarea absenţelor in catalog; -verificarea ţinutei elevilor si celor necesare defaşurarii orei -asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfaşurare a orei

2.Capterea atenţiei -verificarea temei elevilor prin sondaj folosind dialogul profesor –elev, elev-elev,prin confruntarea rezultatelor. In cazul in care apar diferenţe mari la rezultat se rezolvă exerciţiile la tablă;

3.Informarea elevilor asupra lecţiei In cadrul orei de astăzi vom recapitula si sistematiza cunoştinţele referitoare la ecuaţia de gradul al II-lea iar la sfârsâşitul orei toţi elevii vor trebui să ştie să rezolve o ecuaţie de gradul al II-lea

4.Verificarea cunoştinţelor Se propune elevilor o activitate interactiva frontală în care elevii vor scrie la tablă şi în caietele de notiţe forma ecuaţiei de gradul al II-lea, formula discriminantului si formula de rezolvare a ecuaţiei si numarul de soluţii a ecuaţiei din condiţiile discriminantului

5.Consolidarea cunoştinţelor si asigurarea feed-back-ului Se propune elevilor o fişă de lucru ce conţine: -aplicaţii ce conduc la obţinerea formulei de rezolvare a ecuaţiei de gradul al II-lea -identificarea condiţiilor ca o ecuaţie sa aiba soluţii reale sau nu; -exerciţii de validare a condiţiilor impuse discriminantului pentru ca o ecuaţie să aibă sau nu soluţii reale; -găsirea unor metode alternative de rezolvare a ecuaţiei de gradul al II-lea

6.Retenţia si transferul Profesorul propune elevilor o fişă de evaluare în care fiecare elev va avea de rezolvat o ecuaţie de gradul al II-lea, -profesorul va accentua astfel importanţa asimilarii de către elevi a acestor cunoştinţe referitoare la ecuaţia de gradul al II-lea cunoştinţe necesare in capitolul următor Simplificarea expresiilor

7.Tema pentru acasa -manual pagina 76 problemele 1,2,3 +problemele rămăse din fisă -indicaţii la temă; 9.Aprecieri -se notează elevii ce s-au evidentiat in timpul orei

ECUATIA DE GRADUL AL II-LEA Clasa a VIIIa -A Profesor: Andrei ( Foaltin ) Andrea Bianca


                  FIŞĂ DE LUCRU
1.Rezolvă ecuaţiile:
A.    a)(x-1)2-(x+3)3=x2-28           B. a) x2-2x-1=0
      b)(x-1)(x-2)=12                    b) 2x2-4x+ 2 =0
      c)x2 + x  -1 =0                    c) 2x2-50=0
      d)-3x2 + x = -1                    d) (x-3)2=0
2.Formaţi ecuaţiile de gradul al II-lea pentru valorile rădăcinilor x1 si x2 cunoscute: 

a) x1 = -5; x2 = 3 c) x1 = ; x2=  ;

b) x1 =  ; x2 = -2 d) x1 = 2 ; x2 = 5

3. Calculează lungimea laturilor unui triunghi dreptunghic cu catetele de x+1 si x si ipotenuza de 2x.